Albánsko

Albánsko

je krajina neznáma, ale aj príťažlivá. Všetkých prekvapí svojou prírodou, krásnymi širokými plážami a hlavne nízkymi cenami. Je to krajina hôr, ktorú pretínajú hlboké údolia a kľukaté cesty. Je to krajina kontrastov: popri povoze s oslom tu stretnete luxusné mercedesy, pri moderných domoch rozpadnuté chatrče, z novovybudovanej diaľnice zídete v priebehu niekoľkých sekúnd na prašnú cestu plnú výmoľov.
V tejto balkánskej krajine sa nachádza až 427 kilometrov morských pobreží, z toho približne 200 kilometrov tvorí od hraníc s Čiernou Horou po Vlorský záliv práve obľúbené jadranské pobrežie. Jadranské pobrežie s krásnymi piesočnatými plážami ponúka okrem kúpania a vodných športov i množstvo kultúrnych a historických pamiatok, na ktorých zanechali svoju pečať Gréci, Rimania, Byzantínci, Illýri či Turci. Na malom priestore tu nájdete stredoveké moslimské mešity i ortodoxné grécke kostolíky.

Čo možno vidieť:
Tirana: centrum mesta sa podobá modernému veľkomestu. Námestiu dominuje, ako inak, socha Skanderberga a hyzdí ho Hodžovo mauzóleum v tvare pyramídy. Dal si ho postaviť sám Hodža, ktorý v ňom chcel byť pochovaný v štýle faraónov. K dominantám určite patrí mešita Ethem Bey, ktorej výstavba trvala takmer 28 rokov, je považovaná za jednu z najkrajších v Albánsku, so zaujímavou výzdobu vo vnútri. Hneď vedľa je aj 35 metrov vysoká Hodinová veža.

Skodrau (Škadra) je moderné, pulzujúce mesto, kedysi hlavné mesto ilýrskeho štátu. historickej časti si zachováva charakteristický vzhľad úzkych uličiek s vysokými kamennými múrmi po oboch stranách a s veľkými bránami. dnes tu môžeme vidieť aj široké ulice a nové obytné budovy v nových štvrtiach. Skutočná zaujímavosť sa však vypína nad mestom – jedna z najväčších a najslávnejších pevností Albánska – Rozafa. 

Kruja: Pri citadele je čulý život a prvá nástraha v podobe orientálneho trhu - nájdete tu typické suveníry s albánskymi motívmi, ale aj krásne šperky, hodvábne šatky a tradičné koberce. Vo vnútri pevnosti stojí Skanderbegovo múzeum, ktoré postavili v roku 1982 podľa návrhu Hodžovej dcéry a zaťa.

Shengjin - Čakajú Vás moderné hotely na širokých piesočnatých plážach, či reštaurácie ponúkajúce jedlá z čerstvých morských plodov, ulovených Shengjinskými rybármi, a množstvo iných špecialít. Ak túžite po zábave, vyrazte si do okolitých barov, reštaurácií, či diskoték (najznámejšia Alcatraz) , alebo zostaňte v hoteli a započúvajte sa do hudby domácich hudobníkov.

Durres: V súčasnosti je najvýznamnejším prístavom krajiny a jej prepojením so západnou Európou. Kúpanie a slnenie v tomto stredisku poskytuje známa 30 km dlhá piesočnatá pláž Golem, ktorá je lemovaná množstvom hotelov, reštaurácií, barov a diskoték. Durres je správnym miestom pre strávenie aktívnej dovolenky s veľkými možnosťami spoznávania tunajšej kultúry a histórie, rušného nočného života a dobrého kúpania.