Sozopol

Sozopol

Sozopol  - rozprávka na dlani

Drevené domčeky a malé kaplnky. Parky a história. Figovníky a siete rybárov. Jednoducho rozprávková dovolenka. Na juhu Burgaského zálivu nájdete dve úžasné pláže so žltým pieskom. Múzeum s najkrajšou zbierkou gréckych váz a umelecká galérie. Sozopol vie, čo ponúka. práve preto je od roku 1970 historicky chránenou lokalitou UNESCO. Zaľúbenci si vyznávajú lásku v malej krčmičke na útese nad morom. Chýba vám večerná zábava? Nechýba, máte ju tu! Kluby a diskotéky na vás čakajú.

 

Sozopol  je malebné mestečko založené v 6. storočí pred Kristom starými Grékmi. Leží 31 km od Burgasu. Má 10 000 obyvateľov. Je držiteľom medzinárodného ocenenia EÚ - Modrá vlajka za čistotu prírodného prostredia.

Príťažlivosť malebného starého rybárskeho mestečka Sozopol spočíva v kombinácii v mori stojacich brál, slnečných pláží s jemným pieskom, teplého čistého mora, rozkvitnutej flóry, neodmysliteľných čajok a živej promenády.

V lete teplota vzduchu neklesá pod 28?C a teplota mora pod 2?C. Sozopol nie je komerčným turistickým letoviskom. Punc výnimočnosti a neopakovateľnosti mu dáva romantická atmosféra starého mesta založeného pred 2 600 rokmi na počesť boha Apolóna so stredovekými „cerkvami” a unikátnymi drevenými domami zapísanými do zoznamu UNESCO, ktoré zapĺňajú sozopolské uličky. Práve pre tieto atribúty ho už od 19. storočia uprednostňuje a vyhľadáva bulharská umelecká a literárna scéna, ktorá tu každoročne v septembri usporadúva Apollóniu - umelecký festival hudby, divadla a poézie.

Starú časť mesta spája s modernou novou časťou, nazvanou podľa veterných mlynov Charmanite, dláždené námestie obklopené stánkami so suvenírmi, portrétujúcimi umelcami a zaplavené príjemnou hudbou. Pozdĺž námestia sa tiahne zelený park s preliezkami a atrakciami pre deti, za ktorým sa ukrýva mestská pláž. Idylou sú útulné taverny priamo na brehu mora, ponúkajúce špeciality pri šepote morských vĺn. Na milovníkov nočného života čakajú diskotéky a bary, kde sa môžu zabávať až do svitania. Nová časť má hlavnú ulicu lemovanú obchodmi a reštauráciami, na jej konci sa pred vami rozprestrie široká a dlhá piesočná pláž, zdobená pouličnými stánkami.

 Ponúka dve piesočnaté pláže s pozvoľným vstupom do mora a množstvom atrakcií.  Pre rodiny s malými deťmi je ideálna najmä pláž je v zálive, pretože tu nie sú veľké vlny. Dospelí sa môžu zúčastniť potápačského kurzu pod vedením profesionálnych inštruktorov. V meste sa nachádzajú galérie plné umeleckých diel, historicky vzácne kostoly a rybársky prístav. Domáce vinice v každom dome poskytujú ľahký tieň, malebné zákutia a tiché krčmičky na útese nad vlnami dotvárajú úžasnú atmosféru. Romantický večer môžete zažiť pri prechádzkach úzkymi uličkami starého mesta alebo pri príjemnom posedení v nespočetných vinárňach a kaviarňach. Pestrý nočný život v množstve barov a diskoték zaručí zábavu všetkým turistom bez rozdielu veku.

 

 

 

 

 

 

Pláž Charmanite