Perfektná lyžovačka v Bulharsku

Lyžovačka v Bulharsku- stredisko Bansko

Jedno z najkrajších bulharských turistických stredísk, Bansko, Vás očarí nielen špičkovými zjazdovkami, množstvom reštaurácií a barov, ale aj svojou ojedinelou architektúrou a historickými pamiatkami. Bulharsko nás láka aj nízkymi cenami, vďaka ktorým sa nemusíme obmedzovať, ale tiež neustále sa zvyšujúcou úrovňou služieb, sympatickými ľuďmi, výbornými lyžiarskymi podmienkami a nádhernou prírodou. Bansko je súčasťou pohoria Pirin, ktorého vrcholy siahajú až do výšky 2914 m. Za pekného počasia je možné z vrcholu Vichrin vidieť až na bájny Olymp v Grécku. 

 

 

POPIS KRAJINY

K najkrajším pohoriam Bulharska patrí Pirin. Starí Slovania verili, že tu sídli boh Perun a tak vzniklo i pomenovanie celého pohoria – Pirin. Jeho najvyšší vrchol Vichren (2914m) je tretí najvyšší na Balkánskom poloostrove. Za jasného počasia z neho môžete vidieť až na bájny Olymp v Grécku. Pirin je prírodná rezervácia prísne chránená pred nežiadúcimi civilizačnými zásahmi. Panenská príroda a alpský charakter tak dávajú záruku dovolenky v ideálnych podmienkach. Lyžiarov priťahuje najmä skutočnosť, že priemerná snehová pokrývka tu dosahuje od začiatku januára do konca apríla 2,5 metra. Na Pirine sa lyžuje predovšetkým v areáli Šiligarnika, vybudovanom pod vrcholom Todorka (2476m). Trojsedačkové lanovky začínajú vo výške 1700m a končia výškou 2400m. Veľké zjazdovky sú dlhé viac ako 2,5 km. V posledných dvoch rokoch prešlo toto stredisko rozsiahlou modernizáciou. Priamo z Banska bola daná do prevádzky kabínková lanovka smerujúca až do lyžiarskeho areálu. Boli tu otvorené aj ďalšie zjazdovky všetkých úrovní náročnosti a tiež niekoľko nových vlekov. Celková dĺžka lyžiarskych tratí je viac ako 40 km. Zjazdovky sú udržiavané a každý deň sa upravujú. Pod zjazdovkami nájdete ski-servis, požičovňu a úschovňu lyží, snowboardov, stánky s občerstvením i reštaurácie. Pre skutočne náročných lyžiarov je tu možnosť zjazdiť niektoré terény v rámci programu extrémneho lyžovania. Bansko (930m) sa nachádza 160 km južne od Sofie a je zároveň významným historickým a kultúrnym centrom. Udržiavané domy, čistota a cit pre detail sú pre túto oblasť Bulharska charakteristické. O to viac, že ceny sú pre nás v Bulharsku stále príjemným prekvapením. Pobyt v Bansku ocenia najmä tí, ktorí chcú spojiť lyžovanie na výborných tratiach s veselým večerným životom a poznaním zaujímavých miest.

Mena

1 Leva = cca. 17 Sk (1,95 EUR)
1 EURO = 1,95 Leva
Bulharskú menu je možné si zamieňať v miestnych zmenárňach, priamo na hoteloch, alebo v bankách – tu je to aj najvýhodnejšie. Zameniť je možné len EURO!

  

KVALITA SNEHU

Tí, ktorí sa tu už lyžovali, môžu potvrdiť, že kvalita snehu je výborná. Sneh je ľahký, jemný a keď sa prejazdí a utlačí rolbou, vôbec nestvrdne ani na druhý deň. Lyžuje sa v krásnej scenérii Pirinského národného parku a zo všetkých zjazdoviek je vidieť protiľahlé pohorie Rila s druhým najznámejším strediskom Borovec.

MODERNIZÁCIA

Celý pirinský areál Bansko získala do prenájmu najväčšia bulharská banka, ktorá tu behom posledných dvoch rokov preinvestovala viac ako jeden a pol miliardy korún, čo je poznať na každom kroku. Zmien sa dočkala nielen infraštruktúra samotného mesta Bansko, ale predovšetkým lyžiarsky areál.

 SLUŽBY

Čo sa týka služieb, rozdiel od alpských stredísk takmer nespoznáte, s čím súhlasí aj odborná verejnosť. Z Banska sa vyveziete pohodlne kabínkou priamo až do areálu. Je tu veľa sedačkových lanoviek i množstvo menších vlekov, ktoré sú položené až do výšky 2600 m nad morom. Občerstvenie funguje tiež podobne ako v Alpách, no s rozdielom omnoho nižších cien. Nechýbajú tu ani snehové bary apres-ski s tanečnou hudbou, kde má svoje nezastupiteľné miesto popri ovocných likéroch aj národná rakija. Na všetkých zjazdovkách sú k dispozícii snehové delá, takže na začiatku aj konci sezóny býva snehu dostatok. Aj bez použitia snehových diel sa tu však bežne lyžuje až do prvého májového týždňa. Bulharsko je tak jednou z mála krajín, kde je možnosť sa ráno lyžovať a večer sa už kúpať v mori.

GASTRONÓMIA

Bansko je po gastronomickej stránke jedným z najvychýrenejších miest v Bulharsku. Nájdete tu viac ako sto národných krčiem – takzvané mechany. Býva tu vždy veľmi veselo, pretože v každej z nich hrá národná pirinská kapela. Prevažuje tu tradičná kuchyňa - medzi miestne špeciality patria sušené klobásky (banski starec), zapečené mäso so zemiakmi a zeleninou v keramických miskách (čumlek), alebo pečené jahňacie mäso s kapustou (gjuveče/kapama). Víno pochádza hlavne zo známej oblasti Melnik, ktorá s pirinským krajom susedí.

APRES – SKI

V Bansku sa nachádza množstvo moderných hotelov, takže večer nieje problém zahrať si v niektorom z nich bowling, ísť do sauny, fitness-centra alebo do bazénu. Pobaviť sa dá aj na mnohých diskotékach alebo v kasíne.

HORSKÁ SLUŹBA

Horská služba tu funguje spoľahlivo, no jej pokyny treba prísne dodržiavať. Pohorie Pirin je nádherné, no zároveň často aj veľmi nebezpečné. Je tu veľa miest aj pre tých „náročnejších“, vhodných na extrémne lyžovanie, no žiaľ občas sa stáva, že niekto neodhadne svoje možnosti a spustí sa terénom, kde je vstup prísne zakázaný.

ĎALŠIE AKTIVITY

Priamo v najnižšie položenej stanici lanovky nájdete požičovňu lyží a snowboardov. Návštevníkom sa ponúka aj možnosť heliskiingu, ale iba s doprovodným lyžiarskym sprievodcom. Je tu množstvo lyžiarskych škôl, ktoré majú veľkú tradíciu. Dokonca až angličania sa tu učia lyžovať už od prvej polovice 80 rokov. Samozrejmosťou sú i miesta pre freeride, čo dokazuje i fakt, že sa tu každý rok koná svetový pohár v extrémnom lyžovaní.

 

BANSKO – lyžiarske stredisko v Bulharsku

Bansko leží v juhovýchodnej časti Bulharska, pod masívom pohoria Pirin. Najvyšší hrebeň pohoria Pirin sa tiahne v dĺžke 3 000 metrov a pre svoju prírodnú jedinečnosť figuruje na zoznamoch Svetového a kultúrneho dedičstva Unesco. Vďaka miliardovej investícii vyrástlo v posledných rokoch na svahoch Pirinu lyžiarske stredisko, ktoré svojou kvalitou a vybavenosťou vôbec nezaostáva za najmodernejšími centrami Álp.

Srdce lyžiarskeho areálu Bansko leží približne 11 km od mesta BANSKO. Celý komplex tratí je veľmi dobre vyvážený a hlavne športový lyžiar sa tak rýchlo „nenasýti“ . Môže si vybrať zo širokých miernejších tratí nad hranicou lesa v oblasti nazvanom Plató, alebo i z mnohých červeno- označených zjazdoviek, ktoré ohraničuje lesný porast. Pre najlepších lyžiarov, vyznávajúcich strmé svahy je tu čiernou farbou označená zjazdovka s názvom Tomba, ktorú slávnostne otvoril práve úspešný lyžiar Alberto Tomba. A pre tých slabších, je tu dlhá modrá zjazdovka, ktorá vedie z hôr až do mestečka /občas takmer aj po rovine/. No toto stredisko ponúka absolútne vyžitie sa aj pre moderných odvážnych lyžiarov, ktorí hľadajú „extrémne lyžovanie v divokých horách“. Aj túto požiadavku im Pirin dokáže splniť. Kto sa odváži, môže sa spúšťať do niektorého z údolia do kosodrevinou porastených plání. Tí najextrémnejší zjazdári si môžu vychutnať adrenalínové zážitky pri zjazde k chate Banderica.
Zamestnanci lyžiarskej školy, sú popri klasickej lyžiarskej výučbe Vás ochotní sprevádzať pri snowboardingu, skialpinizme, pri paraglidingu, či jazde na snežných skútroch.
Pre lyžiarov je okrem ponuky ubytovania a využívania skipasov v tomto stredisku, k dispozícii v aj veľké množstvo lyžiarskej techniky v centrálnej požičovni a zapožičania si už aj tej najmodernejšej lyžiarskej výstroje. Takže svoje lyže si pokojne môžete nechať doma.

  

Ceny SKI-PASOV na sezónu 2017/2018: 

DRUHY

 DOSPELÁ    OSOBA

        DETI

  (do 12 rokov)

POLDENNÝ SP (od 12:30 hod.)

 

 48 Leva

 

 34 Leva

1-dňový SP

 

 58 Leva

 

 

 40 Leva

 

2-dňový SP

 

 112 Leva

 

 

 78 Leva

 

6-dňový SP

 340 Leva

 

 238 Leva

 

9-dňový SP

 

 500 Leva

 

 

 350 Leva

 

 

13-dňový SP

 

 700 Leva

 490 Leva

Celosezónny SP (dec. - máj 2014)

 

 1500 Leva

 

 

 1300 Leva

 

BANSKO TWENTY (karta platná 20 dní počas celej sezóny 2015/2016)

 

 800 Leva

 

 

 700 Leva

 

 

GONDOLA / VÝŤAH pre nelyžiarov (obojsmerný)

 

 28 Leva

 20 Leva