Základné informácie o Grécku

Základné informácie o Grécku

 

Všeobecné informácie

 

Klimatické podmienky

Nepodceňujte slniečko a len tak sa vrátite domov bronzovo opálení. Aj keď sa Vám zdá, že fúka vetrík, slnečné lúče dopadajú na Vašu pokožku. Vždy používajte opaľovací krém s vysokým ochranným faktorom, hlavu si chráňte pokrývkou. Chytanie bronzu je múdre prerušiť od 12:00 do 15:00 hodiny aspoň v prvých dňoch pobytu.

Aj pre dobrého plavca ja plávanie v mori nebezpečné. Nie je to len kvôli veľkým vlnám, ale v mori sú tiež spodné prúdy. Zvlášť nebezpečné môže byť plávanie v blízkosti vlnolamov. Na pláži si nezabudnite všimnúť, ktorá vlajka je vyvesená. Biela vlajka – pokojné more, žltá alebo oranžová vlajka – je potrebné mať sa na pozore a neplávať príliš ďaleko od brehu, červená vlajka – dávajte prednosť hotelovým bazénom, čierna vlajka – zákaz kúpania sa v mori.  Slnečníky a lehátka: pri hotelových bazénoch sú väčšinou zdarma. Na pláži sa platí poplatok na celý deň.

 

Voda

Voda z vodovodov je pitná. S vodou by sa malo šetriť, turistické centrá majú totižto veľkú spotrebu.

 

Cenné predmety

Pokiaľ so sebou máte množstvo hotovosti, šeky, cenné veci a šperky, odporúčame si prenajať izbový alebo hotelový trezor.

 

Telefón

Telefonovať môžete z telefónnej spoločnosti O.T.E., z kioskov, z telefónnych automatov na peniaze aj na kartu. Pri telefonovaní z hotelovej izby či z recepcie treba počítať s príplatkom.

Telefón na Slovensko je: 00421 + telefónne číslo volanej osoby.

 

Banky, mena, zmenárne

Gréckou štátnou menou je Kc. – 1 euro = 31 kc.

Najviac bánk sa nachádza v meste Kalithea v okolí námestia. Otváracia doba vo všedných dňoch 8:30 – 13:00 hod., v sobotu a v nedeľu býva zatvorené.

 

Pošta

Poštovné známky je možné zakúpiť v stánkoch, supermarketoch a vo väčších hoteloch na recepcii, kde je však nutné počítať s menším príplatkom. Hodnota známky na pohľadnicu do Slovenskej republiky je 0,72 euro. Pošta ide na Slovensko asi 10 dní. Poštovné schránky sú jasné žlté.

 

Nákupy

Grécko je pravým rajom pre milovníkov umeleckých predmetov. Tepané predmety z medi, striebra a zlata, keramika, napodobeniny antických sôch, miniatúry a podobne sa dajú kúpiť vo veľkom množstve a výbere. Naši návštevníci nakupujú radi a často výrobky z kože, topánky a textil, ktoré sú predávané v širokom sortimente a pre nás niekedy aj v prijateľných cenách. Nakupovať sa dá dobre aj na trhoch.

 

Autobusy a taxi

Po polostrove sa dá dopravovať jednak pravidelnými linkami autobusovej dopravy alebo využívať taxislužby. Autobusy spájajú všetky dôležité miesta polostrova. Jazdia často, ale nie príliš pravidelne a na čas. Na zastávke sa nehanbite mávaním upozorniť, že chcete zastaviť. Taxi si môžete objednať na recepcii Vášho hotela alebo zastaviť na ulici. Všetky taxíky sú vybavené taxametrom.

 

Prepitné

Prepitné sa zvyčajne dáva asi 10% z celkovej ceny účtu. Malé prepitné určite urobí radosť chyžnej, nosičom kufrov alebo šoférom autobusov.

 

Filmovanie a fotografovanie

Filmovať a fotografovať v archeologických objektoch je možné len v niektorých. V múzeách sa pri vstupe platí poplatok za používanie fotoaparátu, nie je možné fotiť s bleskom. Je zakázané fotografovať vojenské priestory.

Návšteva kostolov a kláštorov je možná len v patričnom odeve: muži – dlhé nohavice, k tomu tričko alebo košeľu, ženy – dlhšie sukne a zahalené ramena. Vo väčšine kláštorov ženám zapožičajú sukne, ktoré si môžu obliecť na svoju krátku sukňu alebo nohavice.

Prenájom auta

V mieste pobytu si môžete zapožičať osobný automobil alebo motocykel. Pre prenájom auta potrebujete mať 21 rokov a medzinárodný vodičský preukaz. Čerpacie stanice sú otvorené vo všedné dni a v sobotu od 7:00 – 19:00 hod., v nedeľu a cez sviatky sú otvorené len niektoré čerpacie stanice.

Delegát Vám rád pomôže sprostredkovať prenájom auta a bude Vás informovať o zaujímavých a vhodných cestách.

Rýchlostné obmedzenie je 50 km/hod v obciach, 80 km/hod na otvorených diaľniciach, 100 km/hod na vyznačených diaľniciach.

 

Lekárne, lekárske ošetrenia

Lekárne sú vo všetkých väčších miestach. Vo všedné dni majú obvykle otvorené od 9:00 do 12:30 hod. a od 13:30 – 21:00 hod., niektoré sú otvorené ako pohotovosť od 21:00 hod. do rána. Lekárne sú dobre vybavené a turisti si môžu zabezpečiť väčšinu liekov aj bez receptu. Škála sortimentu liekov je priamo závislá na veľkosti lekárne a jej polohe.

V prípade potreby lekára kontaktujte prosím delegáta, prípadne recepciu vo Vašom hotely (pokiaľ recepcia Vášho ubytovacieho zariadenia v noci nepracuje, obráťte sa prosím na najbližšiu hotelovú recepciu).

Nezabudnite si uschovať doklady o platbe u lekára a vyžiadať si lekársku správu pre potreby domácej poisťovne. Poplatky za niektoré lekárske úkony alebo lieky sa platí v hotovosti, na základe potvrdenia od lekára Vám však poisťovňa po návrate danú cenu uhradí.