Sicília

Sicília ako najväčší ostrov Stredomoria postupne lákal kolonistov a dobyvateľov všetkých národností. Zanechali tu grécke chrámy, rímske ruiny, normandské kostoly a hrady, a arabsko-byzantské dómy. Dnes je významným turistickým centrom, ktoré ročne navštívi obrovský počet turistov z celého sveta. A niet sa im čo čudovať. Odhliadnuc od krásnych pláží má tento ostrov najväčší počet pamiatok na svete zaradených do svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Ostrov na južnom cípe Talianska, od pevniny ju oddeľuje päť kilometrov široká Messinská úžina. Sicília je plná kontrastov, nájdete tu hlučné Palermo, grécke ruiny Syrakúz, nebezpečnú Etnu, turistické Lipari, rýchlo postavené mesto Panarea, a záludne duniacu Stromboli.

Hlavným a najväčším mestom Sicílie je Palermo, v ktorom žije viac ako 650 tisíc obyvateľov. Okrem iných pamiatok v ňom nájdete napríklad Katedrálu Piazza Duomo, ktorá je postavená v normanskom štýle. Za návštevu rozhodne stoja aj staroveké Syrakúzy, v ktorých pôsobil legendárny učenec Archimedes. A keď už budete v Syrakúzach, nenechajte si ujsť návštevu jaskyne Dionýzovo ucho či ostrova Ortigia, ktorého námestie je vybudované v tvare lode.


Na juhu zasa nájdeme mesto Agrigento, ktorého súčasťou je takzvané údolie chrámov. Zabudnúť však nesmieme ani na mesto zo štvrtého storočia pred naším letopočtom s názvom Taormína nachádzajúce sa na hore More Tauro. Nájdete tu totiž jeden z najúžasnejších výhľadov na svete, ktorý v sebe zahŕňa aj najvyššiu európsku sopku Etnu.

Pokiaľ ide o sicílske pláže, väčšinou majú pieskový charakter, ale nájdu sa medzi nimi aj pláže kamenisté. Jednou z najkrajších pláží vôbec je San Vito lo Capo, ktorá sa pobrežím tiahne až niekoľko kilometrov. Nájdete tu všetko, čo by ste na pláži nájsť mali - nádherné more, piesok, reštaurácie, hotely, suveníry... Okrem tejto pláže sa však navštíviť oplatia aj ďalšie, ako napríklad vyššie spomínaná Taormína alebo Mondello.

 

Tipy, čo vidieť na Sicílii: 

Alcantara: V druhej polovici 19. storočia, pri jednom z výbuchov sopky Etna sa roztvorila zem a vznikla unikátna roklina, ktorou preteká rieka Alcantara. Jej výška je približne 20 metrov, šírka nepresahuje 5 metrov a dĺžku má cca 5 kilometrov. Steny sú pokryté nádherne vrstveným kameňom pripomínajúcim perníkovú chalúpku. Teplota vody v ani najväčšom lete nepresahuje 14 stupňov. Vynikajúce vodné občerstvenie, nádherné výhľady, možnosť kaňoningu z nej robia veľmi atraktívne miesto na spestrenie Vašej dovolenky na Sicílii. Tip – vstup je možný na dvoch miestach. Prvý v smere od pobrežia je spoplatnený. Neponúka okrem zvezenia výťahom takmer nič . Pokračujte preto cca 300m ďalej až po nápis Public Entry. Tu je vstup zdarma.

Agrigento – mesto založené Grékmi z Rodosu, býval tu  J. W. Goethe. Známe sú dórske chrámy: Jupiterov (Tempio di Giove), Héraklov (Tempio di Ercole), Condordiin (Tempio della Gondordia) a chrám bohyne Juno (Tempio di Giunone). Oplatí sa vidieť  aj kostol  Chiesa del Purgatorio so vstupom do hypogea (podzemného vodovodného systému z 5. stol. pred.n.l.)


Catania - mesto na úpätí sopky Etna. Na námestí stojí pozoruhodná fontána s bielym obeliskom a slonom z čiernej lávy, významná je aj mohutná štvorcová pevnosť Castello Ursino

Kyklopské ostrovy:  Neďaleko letiska v Catanii leží mestečko Acitrezza a pri ňom unikátne skalné útvary, Kyklopské ostrovy. Ponúkajú úžasné kúpanie v kryštáľovo čistej vode, možnosť výborného šnorchlovania, či prechádzky s výstupom po skalách. Sú v krátkej vzdialenosti od pevniny, bez problémov k nim pripláva, či ich obopláva aj slabší plavec. Je to pobrežie aké nepoznáte, určite doporučujeme jeho návštevou si spestriť Vašu dovolenku na Sicílii. A nezabudnite na obuv do vody.

Liparské ostrovy – súostrovie ležiace na sever Sicílie, kultúrna a prírodná pamiatka UNESCO;

Marsala – miesto odkiaľ zahájil svoje ťaženie Giuseppe Garibaldi, okrem katedrály sú pamiatkami Palazzo Pretorio, kláštor San Pietro, baroková mestská brána a ranokresťanský kostol San Giovanni s rímskymi mozaikami;
Messina – významný prístav pre spojenie s talianskou pevninou, po zemetrasení z roku 1908, sa tu zachoval len normandský kostol z 12. storočia  Santissima Annunziata dei Catalani.

Monreale – mestečko s najkrajšou katedrálou na Sicílii.

Palermo – hlavné mesto ostrova založené Feničanmi, unikátna zmes orientálnych a európskych  vplyvov, nájdete tu antické, islamské, normandské, barokové aj secesné stavby. Medzi najkrajšie patria: katedrála zasvätená Panne Márii, normandsko-gotický kostol Martorana, Cappela Palatina v Kráľovskom paláci z 12. stor. so sklenenými mozaikami. Historickým centrom mesta je križovatka Quattro Canti  so skupinou barokových kostolov San Giuseppe a Santa Caterina. Obdivuhodný je normandský kostol San Giovanni degli Eremiti, Archeologické múzeum a trh Vuccurio.

Segesta – archeologické nálezisko s chrámom Tempico, najvýznamnejšou juhotalianskou antickou stavbou.

 Stromboli – ostrovček tvorený rovnomennou aktívnou podmorskou sopkou. Jej posledná explózia sa uskutočnila v roku 2003. Pre turistov sú vybudované úkryty a bunkre.

 Syrakúzy – pôvodne grécke mesto, narodil sa tu Archimedes, a žil dramatik Aischylos. Patrí medzi najlepšie prístavy celého Talianska. Jadro starého mesta je na ostrove Ortigia. Miestny Apolónov chrám je najvýznamnejšou dórskou pamiatkou Sicílie. Oplatí sa vidieť aj Archeologické múzeum Palo Orsi. Ostrov je s pevninou spojený mostom. Na pevnine sú jaskyne s unikátnym antickým oltárom a archeologický areál.

Taormina:  Historické mesto Taormina je situované na vysokom skalnom útvare. Doporučujeme auto odstaviť na záchytnom parkovisku a do samotného mesta sa za mierny poplatok dostať lanovkou. Ponúka úžasné, úzke uličky vychádzajúce z hlavnej pešej zóny s možstvom typických kaviarničiek a rešturácií. Na jej konci sa nachádza námestie z jednou z najúžasnejších vyhliadok sveta.  Z výšky viac ako 200 metrov máte ako na dlani ostrov Isola Bella s priľahlou plážou zaradenou medzi TOP 10 pláží sveta. Najznámejšou historickou pamiatkou v Taormine je divadlo Teatro antico, vybudované v treťom storočí pred Kristom, neskôr dotvoreného Rimanmi. Pravidelne sa tu konajú predstavenia a koncerty i v dnešnej dobe.

Trapani – mestečko kde sa odohrával dej slávneho seriálu „Chobotnica;“.

Zingaro – prírodná rezervácia s chodníkmi prechádzajúcimi po najkrajších častiach pobrežia.

 

Tu si môžete pozrieť naše fotografie hotelov na Sicílii, ktoré sme navštívili:

HOTEL FONTANE BIANCHE BEACH

HOTEL BORGO RIOFOVARA

NAXOS RESORT BEACH CLUB

ATAHOTEL CAPOTAORMINA

SERENUSA VILLAGE

HOTEL FINI  SANGIOVANNI ROTONDO

 

Tu si môžete pozrieť naše fotografie zaujímavých miest  na Sicílii, ktoré sme navštívili:

Sicília

Taormina