Ostrov Mallorca

Hory na severe, roviny na juhu, piesočné pláže, ale i útesy, z ktorých možno bezpečne skákať do mora, k tomu jedlá stredomorskej kuchyne za dostupné ceny to všetko nám ponúka najväčší z Baleárskych ostrovov - Malorka .
Najväčším lákadlom však ostávajú pláže. Na severnom pobreží neďaleko mesta Sóller sa nachádza malorský kaňon, Torrent de Pareis. Medzi skalami je maličká pláž s kamienkami a obrovskými vlnami, dostať sa do kaňonu dá jedine cez vysvietený tunel. Celkom iným druhom pláže je chránená oblasť na západe ostrova neďaleko Colonia de Sant Jordi, pláž Es Trenc, s hladučkým bielym pieskom a azúrovou vodou, pripomínajúca karibské pláže. Popri prehliadke pobrežia nie je problém natrafiť na skalisté zátoky, kam je síce prístup ťažší, no odmenou je nerušené kúpanie v krištáľovočistej vode.
Hlavným mestom Malorky je Palma de Mallorca s historickým centrom a množstvom reštaurácií s domácimi špecialitami. K mestu prislúcha najznámejšia destinácia pre dovolenkárov, pláž Playa de Palma. Obrovské čaro je ukryté v dedinkách na skalách, akou je napríklad Deià v pohorí Tramuntana na severe, kam sa odjakživa utiekajú umelci kvôli jej kráse. Za zmienku stoja aj jaskyne, z nich najznámejšia Dračia jaskyňa na východe ostrova. Severovýchodný cíp ostrova, Cap de Formentor, láka kvôli úžasnému výhľadu z takmer štyristo metrov vysokého útesu s majákom. 
Čím väčšmi sa návštevník vyberie do vnútrozemia, tým nižšie sú ceny. Ostrov má aj vo vnútrozemí množstvo zaujímavých miest. Čím väčšie je letovisko, tým väčšiu škálu zábavy ponúka. Každý si pre seba niečo nájde.
Samozrejme sú všade diskotéky - vstupenky sa vám budú pravdepodobne snažiť predať zástupcovia diskoték priamo na pláži. Niekedy dostanete dokonca vstupenky voľné, to keď sa majitelia snažia pozdvihnúť popularitu podniku alebo keď si tiquetero myslia, že svojím atraktívnym vzhľadom budete pre diskotéku prínosom. Bary sú všade. Výzdoba, reč a pivo môžu byť miestne, francúzske, britské alebo škandinávske, bary môžu byť obrovské alebo naopak útulné, ale pre všetky je typická hlasná hudba alebo naplno pustená televízia. Hotely niekedy organizujú večery venované tancu flamenco. Hoci tieto piesne a tance pochádzajú z Andalúzie, stali sa neoddeliteľnou súčasťou osláv v mnohých ďalších častiach Španielska.
Medzi ďalšie možnosti organizovanej zábavy patria stredoveké večierky, ktoré uvádza zlý gróf či piráti, alebo opekanie mäsa spojené s folklórnymi tancami. Skrátka pre tých, ktorí majú výdrž, tú je program na každý večer.
Krásne piesočnaté pláže a slnečné počasie robí ostrovy ideálnym cieľom rodinných dovoleniek. Až deti pláž alebo bazén omrzí, iste ich nadchne obrovská vodná šmýkačka. Aquacity v S'Arenal je snáď najväčším vodným parkom na svete. Ďalšie parky sú v strediskách Magalluf a Alcúdia a na Menorke v Sant Jaume. Zamestnanci dbajú o bezpečnosť, takže rodičia si môžu úplne bez obáv odpočinúť pri bazénoch v parkoch alebo v kaviarni. Vstupné do veľkých parkov je pomerne drahé, preto si radšej naplánujte dlhší pobyt, aby sa vám návšteva vyplatila. Trochu tradičnejší je park Marienland severne od Palmy v Costa d'En Blanes, v ktorom uvidíte delfíny, cvičené papagáje a iné zvieratá..
Nezabudnuteľným zážitkom pre deti bývajú výlety loďou. Všetky letoviska lemujúce záliv pri meste Palmy, od S'Arenal až po Portals Vells, spája lodná doprava, ktorú môžete využiť rovnako pohodlne ako doma autobus. Plavby, ktoré začínajú v Colonia de Sant Jordi/Campos, pristávajú na ostrove Cabrera. Počas leta fungujú plavby medzi Port ďAlcúdia a Ciutadella na Menorke. Zábavná je tiež plavba po historickom prístave Mahón (Maó) na Menorke.
Nosorožce, pštrosy a antilopy možno pozorovať v malom safari parku Reserva Africana. Návštevníci sa môžu prejsť parkom buď vlastným autom alebo otvoreným terénnym vozidlom. Deti iste ocenia aj statok La Granja neďaleko Esporles. Na tomto prekrásnom dedinskom statku môžete obdivovať remeselníkov pri práci alebo ukážky ľudových tancov.
Starodávne vlaky, ktoré jazdia medzi Palmou a Sóller, bezpochyby nadchnú deti každého veku. Trasa z Palmy do mesta Inca síce nie je tak pôvabná, ale napriek tomu ponúka zábavný spôsob, ako sa dostať na štvrtkové trhy v Ince.