Turecká riviéra - oblasť ALANYA

Alanya

 

Celá prímorská oblasť okolo mesta Alanya sa rozprestiera na malom polostrove pozdĺž malebného južného pobrežia Turecka ( je to vlastne východná časť Tureckej riviéry ) , ktoré je obmývané sýto modrým Stredozemným morom . A práve mora je , vedľa širokej škály najrôznejších , predovšetkým historických zaujímavostí , tunajšie dominantou a jedným z hlavných dôvodov , prečo sem mieria turisti z celého sveta . Bola by však rozhodne škoda si pri svojom pobyte v Alanyi užívať len a len teplých morských vlniek a plážových radovánok , aj keď sú to činnosti nesmierne príjemné a po hriechu lákavé . Popri typických prázdninových aktivít sa totiž ponúka široké možnosti poznávania ako prírodných , tak hlavne historických krás tohto čarovného a všestranného miesta .

Alanya má významný podiel na rozvoji tunajšieho turizmu , ktorý je preto jedným z hlavných hospodárskych činiteľov celého regiónu . Veľká časť služieb je zameraná na uspokojenie potrieb prichádzajúcich návštevníkov , ktorí tu trávia svoje chvíle voľna . Dovolenkári tak môžu mať úplnú istotu , že sa im dostane kvalitného servisu vo všetkých smeroch a rovnako tak zaslúženého komfortu .

V meste a okolí žije asi štyristo tisíc obyvateľov , z toho množstvo Európanov . Analya sa tak môže považovať za miesto relatívne kozmopolitné , o čom svedčí aj fakt , že niekoľko tunajších tlačovín vychádza pravidelne v niekoľkých jazykových mutáciách - vedľa turečtiny aj v angličtine , nemčine a holandčine . Dobre sa tu darí aj v obchode s nehnuteľnosťami , ktoré sú populárne hlavne medzi spomínanými záujemcami z Európy .

 

Pláže, kúpanie, plážové aktivity


Celé južné pobrežie Turecka v širokom okolí Alanye je lemované dlhými piesočnatými plážami, ktoré pokrýva piesok rôzneho typu od jemnučkého až po hrubšie druhy dovezené podľa povesti z povodia Nílu , ktoré sa nachádza až v ďalekom Egypte . Samo letovisko sa môže pochváliť hneď dvomi hlavnými plážami . Jednej , hoci má vlastných pomenovanie viacero , sa najčastejšie hovorí Východná pláž, pretože leží vo východnej časti Alanye. Je dostatočne dlhá a vďaka plytčinám vhodná pre každého, pretože jej povrch sa len mierne zvažuje po morskom dne do podvodných hlbín.

Západne odtiaľ je potom dostupná ďalšia pláž, a to takzvaná Kleopatrina pláž, ktorá nesie svoje meno na počesť spanilej a veľmi krásne egyptskej panovníčky, ktorej mesto v staroveku náležalo a ktorá práve v tejto čarokrásnej zátoke máčala svoje povestné krivky. A rovnako krásna ako vládkyňa Egypta je aj sama pláž, vraj dokonca najkrajšie v celom Turecku. Je dlhá okolo dvoch kilometrov a pýši sa tzv modrou vlajkou, teda ocenením Európskej únie za jedinečnú čistotu vody aj pláže a kvalitné služby. More sa vyznačuje priezračnosťou, príjemnou teplotou vody a podmienkami vhodnými k vodným športom, ako je napríklad windsurfing, parasailing alebo jazda na banáne. Pobrežie umožňuje venovať sa suchozemským aktivitám ako futbal alebo tenis ( tenisové kurty aj futbalové ihrisko leží bezprostredne pri pláže). Pod hladinou možno uvidieť farebné ryby, najlepšie za pomoci okuliarov a šnorchlu. Na oboch hlavných plážach je zaistený potrebný servis - ležadlá a slnečníky za poplatok ako aj občerstvenia.

Ďalšou z pláží je Damlatas, ktorá leží len neďaleko Kleopatrinej a ktorá je akousi vstupnou bránou do kvapľovej jaskyne totožného mena.

V mieste ale vedľa dvoch najväčších a najznámejších pláží fungujú ešte niektoré iné a nemenej zaujímavé, napríklad:

Alanya centrum alias Keykubad alias Východná pláž (čistá pláž, ktorá pokračuje pozdĺž brehov až do 40 km vzdialeného mesta Gazipasa; pýši sa modrou vlajkou EÚ za čistotu)
Alara (piesočnatá pláž dlhá takmer 2 km, navyše s malým ostrovčekom v otvorenej zátoke)
Avsallar (pláž ocenená modrou vlajkou EÚ)
Incekum (pláž, ktorej dĺžka dosahuje okolo 1 km, sa pýši veľmi jemným pieskom, avšak je tu potreba opatrnosti pri vstupe do vody, pretože už po cca 5 metroch začína prudká svahovitosť; dostupné sú slnečníky a lehátka za poplatok; pláž je vyhlásená čistotou, za ktorej si vyslúžila modrú vlajku EÚ)
Kargicak (pláž pýšiace sa modrou vlajkou EÚ)
Konakli (pláž, dlhá až neuveriteľných 10 km, je pokrytá jemným pieskom a kameňmi a bola ocenená modrou vlajkou EÚ, teda vyniká svojou čistotou; k dispozícii je občerstvenie a vodné športy)
Mahmutlar (pláž, ktorá sa môže pochváliť modrou vlajkou EÚ za čistotu)
Portakal (je súčasťou pláže Alanya centrum alias Keykubad, nachádza sa neďaleko mestského centra smerom na východ a meria asi 1 km do dĺžky a niekde až na 100 m do šírky; voda je tu miestami chladnejšia, pretože sa pláž dotýka úpätí horstva Taurus, ktoré tvoria krásnu kulisu)
Türkler (taktiež jedna z mnohých pláží v oblasti Alanye, ktorá sa môže pochváliť modrou vlajkou EÚ) .
Ulas (pláž Ulas, tiež zvaná Emirgan, ktorá sa nachádza asi 5 km od Alanye, je obľúbená najmä medzi miestnymi; patrí k údajne najlepším v okolí; k dispozícii sú toalety, lehátka a dokonca aj stoly a vybavenie na opekanie či pikniku)

Vďaka množstvu pláží, majú niektoré hotely vlastné pobrežné priestranstvo vyhradené len pre svojich hostí .

 

Praktické informácie


- časový posun: + 1 hodina dopredu 
- najbližšie letisko je v Antalyi; transfer trvá asi 100 až 120 minút 
- elektrické zásuvky sú totožné s našími
- platidlom je turecká líra, je ale možné platiť aj eurami či dolármi

 

Zdroj: http://turecko.vdetailech.cz/cs/katalog-objektu/oblasti-a-regiony/oblast-alanya

 

Tu si môžete pozrieť naše fotografie hotelov z tejto oblasti:

ANNABELA DIAMOND 5*

BLUE DIAMOND ALYA 4*

 

Q PREMIUM RESORT 

YALIHAN 4

MY HOME RESORT 4

ROYAL PALM 4

CLUB TURTAS 4

MERYAN HOTEL 5

ALARA STAR HOTEL 5

HAPPY ELEGANT 5

DELPHIN BOTANIK 5

SUNSHINE HOTEL

LIFE GREEN LIFE

RUBI HOTEL

TITAN GARDEN

HOLIDAY GARDEN 5

RUBI PLATINUM 5

SULTAN SIPAHI 4

YALIHAN ASPENDOS 3*