Základné informácie o Bulharsku

Základné informácie o Bulharsku

 

 

Názov:

Bulharská republika

Rozloha:

110 910 km2

Počet obyvateľov:

8 468 000

Hlavné mesto:

Sofia (1 125 000 obyvateľov)

Mena:

Leva (BGL) (1 € = 1,94 Leva)

Jazyk:

Bulharčina (úradný), turečtina, macedónčina,
rómske nárečia

Náboženstvo:

prevažne pravoslávni kresťania, sunnitskí
moslimovia, rímski katolíci, židia

Čas:

+ 1 hodina (VEČ)

Telefónna predvoľba:

+359

El. napätie:

220 V

Podnebie:

mierne kontinentálne, na juhu stredomorské

Počet slnečných dni v roku:

180


 

Zlaté pláže a dlhé leto, zelené vzrušujúce hory, čisté jazerá, minerálne pramene a nádherné historické mestá.

Bulharsko sa nachádza na Balkánskom polostrove v juhovýchodnej časti Európy. Na severe Bulharska tvorí hranicu s Rumunskom rieka Dunaj, na juhu prebieha hranica s Gréckom a Tureckom. Východná časť územia je omývaná vodami Čierneho mora. Táto malá krajina má čo ponúknuť každému turistovi. Zlaté pláže a dlhé leto, zelené vzrušujúce hory, čisté jazerá, minerálne pramene, historické mestá.

Historicky bolo Bulharsko vždy križovatkou Európy, krajina s dramatickou a búrlivou históriou. Čierne more starovekí Gréci nazývali Pontus Eusinos, čo znamená pohostinné more. To je presne to čo bulharské Čierne more je. Čisté bez prílivov a odlivov, alebo nebezpečných zvierat. Čierne more omýva 378 kilometrov pobrežia a radí sa medzi menšie moria. Nie je príliš slané a typická je priezračnosť jeho vody. Piesočnaté pláže s pozvoľným vstupom do vody sú vhodné pre deti, sú široké až 80 metrov a sú pokryté jemným pieskom.

Priemerná denná letná teplota sa pohybuje medzi 24 – 29°C a teplota vody medzi 20 – 25°C. Mierna klíma, príjemné teploty a čistota vody, priateľskosť a pohostinnosť miestnych obyvateľov lákajú turistov.

Za posledné tri roky sa Bulharsko stáva jedným z najvyhľadávanejších miest letnej dovolenky. Vďaka atraktívnemu valutovému kurzu je pobyt v Bulharsku ešte stále finančne výhodný.

 

Klimatické podmienky:

Mesiac V VI VII VIII IX X
Vzduch (°C) 21 26 29 29 24 20
Voda (°C) 17 22 25 26 23 19