Kréta

Grécko - KRÉTA

KRÉTA

 Najväčší grécky ostrov sa nachádza medzi troma kontinentmi – Európou, Áziou a Afrikou. Príjemnú krajinu s temperamentnými obyvateľmi je najlepšie navštíviť na prelome leta a jesene. Pláže nie sú tak preplnené a voda v mori je stále príjemne teplá. Popri oddychu je ideálne vyraziť si do okolitej prírody. Olivové háje sa prelínajú s horami s niekoľkými možnosťami pre turistiku, ktoré dopĺňajú desiatky kultúrnych oáz.

Dejiny Grécka sú úzko späté z rôznymi mytologickými bájkami. Poznačili aj krétske pamiatky a vieru. Na Kréte nájdete tiež niekoľko miest, ktoré sú zasvätené rôznym bohom. Prvými z nich sú prirodzene kláštory. Nazrieť do života mníchov môžu obe pohlavia, no ženy musia mať oblečenú sukňu, inak zostanú pred bránami komplexov. Druhým posvätným miestom sú možno trošku netradične krasové jaskyne. Len na tomto ostrove ich nájdete 3000. Menšie či väčšie sú zasvätené nábožensky významným osobám.

Na Kréte sa nachádzajú viaceré turistické letoviská. Najobľúbenejšie z nich sa nazývajú Malia/menšie stredisko tesne pri horách/, Stalis /večne čulé mestečko so stálou klientelou z našich končín/, Gouves /nachádza sa v pôvodnej dedine/ a Agia Pelagia /pokojnejšie stredisko vhodné najmä na oddych/. I keď na týchto miestach nájdete plný komfort, pomaly sa z nich vytráca pravá grécka atmosféra. Skúsenejší turisti preto odporúčajú prenajať si auto a vybrať sa aj do iných kútov ostrova. Určite by ste mali navštíviť aspoň jeden z minojských palácovstavaných v ich tradičnom štýle.

Horúce počasie a prímorské lokality majú vplyv aj na grécku gastronómiu. Prevažujú v nej zeleninové jedlá. Kréťania milujú šaláty, pripravujú ich najmä zo zeleniny, ktorú si sami dopestovali. Nikde nemôžu chýbať olivy a olej z nich. Na jedálnom lístku nájdete aj pokrmy z darov mora alebo rýb. Tradičným chodom je napríklad moussaka pripravovaná z baklažánu a mletého mäsa. Dobre známy vám bude určite gyros, ktorý sa udomácnil aj v našich končinách. No keď hovoríme o gréckej kuchyni, nemôžeme vynechať preslávené tzatziky. Zmes nastrúhanej uhorky, cesnaku, bieleho jogurtu, kôpru a olivového oleja podávajú na viacero spôsobov. Na stôl vám ju naservírujú ako predjedlo, prílohu k mäsu alebo dressing na šaláty.

  

 Prinášame vám niekoľko zaujímavostí a faktov, ktoré vám možno ukážu nádhernú Krétu v novom svetle.

 

  1. Nachádza sa tu údajne najdlhšia roklina v Európe - roklina Samaria. Ak sa chystáte na Krétu a máte radi hory a pešie túry, určite nevynechajte tento fakultatívny výlet. Prechádzka na čerstvom horskom vzduchu stredomoria zaručuje vyplavenie hormónov šťastia. Nezabudnite si preto na dovolenku okrem žabiek pribaliť aj pevnejšiu obuv.

  2. Na Kréte je údajne viac než 3000 jaskýň. Podľa mytológie sa v jednej z nich narodil Zeus, najmocnejší grécky boh. Jeho matka Rhea sa na Krétu ukryla, aby ho tam v tajnosti porodila a uchránila ho tak pred jeho otcom Kronom, ktorý pojedol všetky svoje ostatné deti.


  3. Slávny grécky lekár Hippokrates predpisoval vzduch na Kréte ako liek na mnoho chorôb. Mnoho dovolenkárov je pravdepodobne tiež názoru, že krétsky vzduch je blahodarný - Kréta je jedna z najobľúbenejších destinácií v Grécku.

  4. Ivan von Driessche, Belgičan žijúci na Kréte, podnikol na oslavu svojej päťdesiatky pešiu túru, počas ktorej obišiel za 50 dní celú Krétu. Väčšina z nás na takéto dlhodobé túry čas nemá, ale taká polhodinová prechádzka po nádhernej krétskej pláži poteší dušu tiež...

  5. Krétu spomína i Homér vo svojom diele Odysea. Opisuje ju ako bohatú zem obklopenú vodou, kde vo viac ako deväťdesiatich mestách žije veľa najrôznejších národov, ktoré hovoria odlišnými jazykmi, a domácich Kréťanov označuje za ľudí s veľkým srdcom.

  6. Mnoho pláží na Kréte dostalo modrú vlajku od EÚ, ktorá označuje ekologické a zdravé rezorty. Ak vám nie je príroda a vlastné zdravie ľahostajné, Kréta je určite tá pravá voľba. Na tomto ostrove sa tak môžete tešiť na skutočne čistú morskú vodu.

  7. Krétske korene majú i známe osobnosti - narodil sa tu napríklad El Greco, slávny maliar zo 16. storočia. Herečka Jennifer Aniston má tiež krétsku krv. Jej otec sa narodil v meste Chania na Kréte, avšak ako dvojročný emigroval so svojimi rodičmi do Ameriky.

  8. Na Kréte nájdete i pláž s ružovým pieskom - Elafonissi. Tejto pláži na juhozápadnom pobreží ostrova sa preto niekedy hovorí i "Karibik Európy". Na Kréte si tak môžete vyskúšať pocit dovolenky v Tichomorí bez toho, že by ste museli tráviť dlhé hodiny v lietadle. Ak chcete odhaliť ďalšie zaujímavosti tohto pôvabného gréckeho ostrova a pridať k nim i vlastné neopakovateľné zážitky, tak neváhajte a užite si s nami pohodovú letnú dovolenku na Kréte.

Zdroj: http://www.fifo.sk/blog/clanky-z-ciest/8-faktov-a-zaujimavosti-o-krete-3/

 

Naša fotogaléria z Kréty:

Carolina Mare****

Knossos Royal Village *****

ROYAL MARE THALASSO RESORT ***** 

Zorbas Village****