Kos

Grécko - KOS

Kozmopolitný a malebný ostrov, ktorý otvára svoju náruč a priam čaká na to, aby sa zaplnil ľuďmi milujúcimi život, more a históriu. Kos je jednoducho lákavým kokteilom bohatej histórie a živej súčasnosti. Na ostrove Hippokrata sú dni sprevádzané horúcimi slnečnými lúčmi a osvieženie prináša príjemný vánok. A keď zapadne slnko, domáci aj turisti, priatelia, známi i neznámi, ktorí sa priateľmi ešte len stanú, všetci sa tu zabávajú v krčmičkách až do prvých lúčov slnka. Kos nikdy nepovie „nie“ nekonečnej zábave a rád privíta cestujúcich zo všetkých kútov sveta!
Čaro ostrova tkvie v atmosfére rovnomenného hlavného mesta. Jeho vzhľad je ovplyvnený architektúrou všetkých národov, ktoré sa vo vláde nad ostrovom vystriedali, a tak sa dnes môžete túlať antickými náleziskami, navštíviť zachovalý rímsky dom alebo sa kochať pohľadom na štíhle turecké minarety v pozadí renesančných stavieb. Hneď vedľa rozľahlých vykopávok sa vinie štvrť, kde v baroch rôznych štýlov vrie život až do rána. Z mohutnej Johanitskej pevnosti, vypínajúcej sa nad prístavom, uvidíte nielen veľkú časť mesta, ale aj kontúry blízkeho tureckého pobrežia.
Mesto Kos má dve predmestia – Psalidi a Lambi, posiate staršími i novými hotelmi, s centrom mesta spojené miestnou autobusovou dopravou. Pre oblasť Psalidi sú charakteristické kamenisté pláže s čistou vodou, oblasť Lambi je známa prevažne pieskovými plážami.
Na ostrove Kos nájdete zo všetkého trochu. Navzdory kozmopolitnej atmosfére objavíte na Kose veľa miest, kde si užijete slniečko, nerušené leňošenie a príjemné kúpanie na zlatistých plážach. Za výbežkom Agios Fokas, asi 10 km na západ od hlavného mesta, nájdete prírodné kúpele Thermae, kde sa teplá voda horúceho prameňa mieša s morskou vodou.
Ostrov Kos nie je veľký – od severu s jeho hlavným mestom na juh meria iba 42 km, a tak deň za dňom môžete preskúmať všetky jeho krásne pláže: od Tigaki cez Kardamenu, Marmari, Mastichari až po Kefalos. Tigaki sa rozprestiera na severozápadnom pobreží, len 11 km od hlavného mesta. Vstup do mora je pozvoľný, pláž s jemným pieskom je lemovaná stromami a poskytuje rozličné možnosti vodných športov i šantenia v mori. Kardamena ponúka 6 km dlhú pláž z bieleho piesku, nádherné more a vodné športy každého druhu. Nájdete tu apartmánové domy a zároveň luxusné hotelové komplexy, ktoré sa tiahnu aj niekoľko kilometrov od centra strediska. Marmari je pomaly sa rozvíjajúce turistické letovisko s modernými luxusnými hotelmi. Jeho najväčším lákadlom je dlhá pláž s jemným svetlým pieskom a pozvoľným vstupom do mora. Mastichari tiež láka hostí svojimi dlhými plážami s jemným bielym pieskom. Je malebnou dedinkou s prístavom, odkiaľ niekoľkokrát denne premáva lodné spojenie na susedný Kalymnos. Ak chcete prežiť deň sprevádzaný vôňou mora a vychutnať si čerstvú rybu, vydajte sa do Mastichari. Vo vnútrozemí sa ukrýva niekoľko dedín, v ktorých vás omámia tradičné vône ostrova: Zia, Pyli, Asfendiou, Zipari či Kefalos. Domáci tu ponúkajú rôzne druhy korenia, med s orieškami, výšivky a ručne tkané koberce. Tu kúpite aj originálnu špecialitu ostrova a zároveň netradičný darček vynikajúcej chuti – paradajky v sirupe. Presúvanie sa po ostrove je veľmi jednoduché – okrem miestnych autobusov, auta či mopedu môžete využiť i bicykel, ktorý je vďaka nenáročnému terénu najobľúbenejším dopravným prostriedkom na ostrove. Kos má jedinečnú polohu pre podnikanie objavných plavieb na okolité ostrovy – Kalymnos, Pserimos, Nissyros, Leros či Patmos.

 

Tu si môžete pozrieť našu galériu hotelov:

BLUE DOMES EXCLUSIVE RESORT & SPA *****

Kos Imperial Thalasso *****

ROYAL PARK ****+

Sovereign Beach****+