Dovolenka- južný Cyprus (Afroditin ostrov)

Cyprus južný - Grécka časť

Cyprus uspokojí všetkých, ktorí hľadajú krásne pieskové pláže, teplé more, slnečné počasie, ale aj bohatú históriu popretkávanú mytologickými príbehmi. Keďže jedna z legiend hovorí, že práve tu sa zrodila bohyňa Afrodita, nazýva sa Cyprus aj ostrovom lásky.

Afrodita, bohyňa lásky a krásy, sa predsa nemohla vynoriť z tmavej jaskyne, či divokého pralesa. A tak jej ostrov musel byť zemou krásnou a príjemnou. Len málo krajín sa môže pochváliť históriou dlhšou než 10 000 rokov. Cyprus už bol osídlený v dobe neolitu, 8000 rokov pred n. l. Zo všetkých zmien, ktoré v krajine prebiehali ďalších niekoľko tisíc rokov, najdôležitejší bol objav medi - kovu, ktorý priniesol krajine nevídané bohatstvo.

V súčasnosti sa Cyprus delí na severnú a južnú časť, pričom v každej časti sa dodržiavajú a rešpektujú celkom odlišné zvyky a pravidlá. Južná Cyperská republika je členskou krajinou EÚ a je obývaná prevažne gréckym obyvateľstvom. 

Dovolenkové destinácie na Cypre

Larnaka  : Je tretím najväčším mestom na ostrove. Zaraďuje sa medzi zaujímavé mestá s autentickou cyperskou atmosférou, kde sa krčia tradičné prízemné domčeky vedľa moderných novostavieb. Medzi najkrajšie časti patrí pobrežná palmová promenáda Finikudes. 

Ayia Napa  :  Vela turistov vyhladáva práve toto dovolenkové stredisko. Pôvodné rybárske dedinky na juhovýchodnom výbežku ostrova sa behom dvadsaťpäť rokov zmenili na turistické strediská prvej kategórie. Pláže so zlatým pieskom a čisté more sú hlavnými trumfami pre klasickú dovolenku pri mori. Nechýba zábavný park, morský park, vyhliadkové plavby, rôzne reštaurácie, kluby, diskotéky, kino i obchody. V centre mesta sa nachádza Múzeum mora.Ak sa vydáte smerom k výbežku El Greco môžete obdivovať Morský palác - členité vápencové pobrežné skaly, ktoré formovala voda a vzduch už po stáročia. Neďaleko od Agia Napa v Makronissose boli objavené zaujímavé archeologické pamiatky - komplex hrobov z helenistického a rímskeho obdobia. Kláštor v Agia Napa pochádza zo stredoveku a slúži dnes ako ekumenické centrum pre Cyprus a Stredný východ.

Protaras:   Ešte východnejšie,len 10 km od Agia Napa je stredisko Protaras. Tu ležia najväčšie pláže a milovníci vodných športov sa tu počas dovolenky môžu venovať rôznym aktivitám - windsurfingu, potápaniu, jachtingu i lietaniu na padákoch.Má jedny z najkrajších pláží na ostrove,jemný piesok,krištáľovo čistú vodu.

Limassol:  Druhé najväčšie mesto Cypru sa nachádza v južnej časti ostrova, ktoré má najväčší a najdôležitejší prístav. Toto mesto je známe aj ako centrum vinárskeho priemyslu a obchodu s nápojmi. Medzi najznámejšie pamiatky patrí hrad Limassol, dnes spojený s múzeom byzantských predmetov, brnení a keramiky a najväčšia mešita v meste Minaret. V okolí hradu sú tržnice ponúkajúce rôzne ručne vyrábané výrobky, korenie, olivy, dary mora. Stredisko uspokojí aj klientov, ktorí hľadajú najmä aktívny a rušný život s pestrým výberom barov, reštaurácií, kaviarní, diskoték, butikov a dobrými podmienkami pre všetky druhy športov.

Paphos

Príjemné a starobylé mestečko Paphos je rozhodne najpôvabnejším letoviskom na Cypre. Leží na juhozápadnom cípe ostrova a napriek veľkému prívalu turistov si zachovalo svoj pôvodný ráz. Je živou učebnicou histórie a antickej mytológie. Podľa povesti práve neďaleko Paphosu, na mieste zvanom Petra tou Romiou (Skala Grékov), vystúpila bohyňa lásky a krásy Afrodita z penivých morských vĺn a vdýchla tomuto miestu neopakovateľnú atmosféru. Aj dnes môžete kráčať po miestach, na ktorých sa nechala hýčkať svojím chrámovým služobníctvom neodolateľná Afrodita. Prenádherným zážitkom pre návštevníka Paphosu bude iste tzv. Afroditina cesta, ktorá spája všetky miesta späté s pamiatkou na bohyňu lásky a krásy. Absolvujte ju aj vy. Navštívte Koukliu – múzeum na mieste bývalého Afroditinho chrámu, nezabudnite vypiť dúšok vody z jazierka v národnom parku Akamas, v ktorom sa bohyňa kúpala s Adonisom. A najkrajšou bodkou za Afroditinou cestou bude iste zážitok zo západu slnka nad skalou Petra tou Romiou – tu prvýkrát vkročila na ostrov noha bohyne.
Najcennejšou atrakciou pre milovníkov histórie sú vzácne paphoské mozaiky zo 4. storočia pred Kristom, ktoré zobrazujú námety z gréckej mytológie. 
Paphos ponúka vzácne svedectvo o rôznorodosti historických období, ktoré sa na ostrove vystriedali. Je tu kresťanská bazilika, byzantínsky kostolík, malebný prístav chráni krásna benátska pevnosť. Paphos je cyperskejší ako celý zvyšok ostrova. Túlajte sa spleťou jeho uličiek s množstvom taverien, kaviarní, štýlových reštaurácií, zábavných podnikov a vnímajte jeho jedinečnú autentickú atmosféru. Je nielen historickým skvostom, na jeho promenáde cítite nenapodobiteľnú uvoľnenosť a pohostinnosť jeho obyvateľov i neodolateľnú chuť tunajších vín a cyperských lahôdok, na ktorých si pochutíte v miestnych tavernách. Paphos je tiež nádhernou botanickou záhradou nad hladinou mora. Nachádza sa v bezprostrednej blízkosti večne zelenej prírodnej rezervácie polostrova Akamas. Turistické chodníky lemované skalami, ktoré sa dvíhajú od morského pobrežia, vyhľadávajú peší turisti i cyklisti. Letovisko je skvelým dovolenkovým cieľom aj pre milovníkov golfu, pre športových nadšencov, surfistov, jachtárov a je ideálnym cieľom i pre potápačov. 
Pobrežie v okolí Paphosu – to je veľké množstvo malých romantických piesočnatých zátok lemovaných skalami. Krásne azúrové more, piesok ale aj koraly a skaly – tu priťahujú priateľov podmorských dobrodružstiev. Legenda hovorí, že všetko, kam stúpila noha bohyne Afrodity, začalo kvitnúť a rásť. Aj more v okolí Paphosu kvitne. Kvety mora alebo morské riasy, ktoré čas od času vyplaví príliv na miestne piesočnaté pláže, sú známe svojimi liečebnými účinkami. Milovníkom slnečného kúpeľa na širokých piesočnatých plážach odporúčame atraktívny výlet na 10 km vzdialenú pláž letoviska Coral Bay s jemným pieskom, pozvoľným vstupom do mora a tyrkysovo modrým morom. 
Počas letných dní prehriatych slnkom vám iste dobre padne „adrenalínové osvieženie“ v miestnom vodnom parku Afrodita. 

Nikózia (Lefkosia)

Hlavné mesto Cypru je rozdelené na 2 časti: grécka (južná časť) a turecká (severná časť). Dominanty mesta sú zachované historické pamiatky: katedrála Sv. Sofi e (konvertovaná na mešitu), turecký bazár Bandabuliya, Bϋyϋk Han z otomanskej éry, turecké kúpele, rôzne kostoly, bary z otomanskej éry. V súčasnosti je to živé turistické centrum plné obchodov, barov a reštaurácií. Najznámejšou obchodnou ulicou je Ledra Street. 
Vzdialenosť od letiska Ercan: cca 23 km

Severný Cyprus – Kyrenia

Viac než tretina ostrova je od roku 1974 tureckou oblasťou. V tejto časti ostrova, nazývanej Severný Cyprus, má krajina tak špecifickú prírodu i pamätihodnosti, aké na juhu nenájdete. Práve pobrežné mesto Kyrenia skryté za pohorím Pentadaktylos, ktoré je kvôli starému prístavu a historickému opevneniu pôvabné už samo o sobe, sa stalo jedným z najvyhľadávanejších turistických cieľov. Nad Kyreniou sa týčia dve zrúcaniny, ktoré sú dômyselne umiestnené uprostred hôr. Zrúcanina hradu Svätého Hillariona zo zač. 10.storočia je pomenovaná podľa svätca, ktorý tu bol pochovaný v 8.storočí. Z 10.storočia pochádza tiež zrúcanina hradu Buffavento, ktorá slúžila ako súčasť obranného systému byzantskej ríše proti arabským nájazdom. Pôsobivá je rovnako návšteva bývalého gotického opátstva Bellapais, odkiaľ je pekná vyhliadka na more i na pobrežie. Ak vám ostane čas, môžete navštíviť typickú dedinu Karaman, kláštor Antiphonitis, ruiny starého mesta Lambousa alebo Vrysi, kde sú zvyšky sídliska starého viac ako 7000 rokov. Kyrenia je vďaka svojej polohe pokladaná za nesporne najkrajšie mesto severnej časti ostrova.
Vzdialenosť od letiska Ercan: cca 37 km

Famagusta

Turistické mestečko na východnom pobreží Cypru s nádhernými pieskovými a pieskovo- -kamienkovými plážami. Pôvodne rybárska osada, známa zo Shakespearovej drámy Othello. Othellova veža - benátska pevnosť s dôležitou funkciou ochrany mesta a prístavu v minulosti patrí medzi pamiatky, ktorú by ste mali určite vidieť. Medzi ďalšie zaujímavé dominanty patria: katedrála sv. Mikuláša (najväčšia stredoveká stavba v meste), ktorá po zmene politického systému konvertovala na mešitu Lala Mustafa Pasha. Atrakciou je štvrť Varosha „mesto duchov“: domy, obchody, hotely, školy opustené a zabudnuté časom, dodnes strážené vojakmi. Neďaleko Famagusty nájdete aj ruiny antického mesta Salamis (mestské kúpele, mramorové sochy, rímske divadlo). 
Vzdialenosť od letiska Ercan: cca 51 km

Bafra Tourism Zone

Novopostavené rozvíjajúce sa letovisko na severovýchodnej strane ostrova, ktoré je zatiaľ len čiastočne poznačené turizmom. Medzi jej poznávacie znaky patria krásne dlhé pieskové pláže, ktoré sa považujú za najkrajšie na ostrove. V tejto časti ostrova nájdete zväčša luxusné hotelové rezorty. 
Vzdialenosť od letiska Ercan: cca 70 km

Cyperské pláže:

Na Cypre sú všetky pláže verejné, bez poplatku, platí sa iba za prípadný prenájom lehátka a slnečníka (cca 2,5€ / deň). Väčšina piesočnatých pláží má pozvoľný vstup do mora, vhodný pre deti. Pláže sú dlhé niekoľko kilometrov, sú vybavené sprchami, reštauráciami a stánkami. V Limassole, Larnake a jej okolí je piesok tmavšej hnedej farby, v strediskách Protaras a Aiya Napa je bledý, skoro až biely. Paleta vodných a plážových športov je veľmi široká a uspokojí dospelých i deti.

Možnosti výletov:

Phafos: Phafos predstavuje harmonické spojenie prírody a vzácnych historických pamiatok, je to mesto ktoré odporúčame navštíviť každému. Počas tohto výletu uvidíte celé južné pobrežie ostrova.Budete mať možnosť vidieť vinársky závod s ochutnávkou cyperských vín a brandy s možnosťou nákupu všetkých výrobkov. V Kourion - kedysi jeden z najmocnejších mestských štátov Cypru uvidíte grécko-rímske divadlo, kde sa dodnes hrajú gréckej tragédie a Shakespearova drámu. Z Kourion sa pokračuje do Pafos. Po príchode do dolnej časti mesta, si pozriete katakomby Sv. Solomona a stĺp Apoštola Pavla pri kostole Sv. Kyriaki. Pafské mozaiky sú bezpochyby najkrajšími svojho druhu vo východnom stredomorí (od 80-tych rokov zaradené do zoznamu UNESCO), ktoré navštívite v archeologickom parku. Odporúčame prechádzku okolo rybárskeho prístavu k Pafskej pevnosti alebo obed v reštaurácii v prístave. Na spiatočnej ceste z Pafosu bude te môcťobdivovať romantické miesto Petra Tou Romiou, kde sa podľa legendy zrodila z morskej peny Afrodita, grécka bohyňa lásky a krásy.

Hrobky kráľov – The Tombs of the Kings: Jednou z možností je návšteva lokality – Hrobky kráľov – The Tombs of the Kings, pri meste Pafos na západe ostrova. Čo tu uvidíte? Kamenné katakomby, či lepšie povedané umelé jaskyne vytvorené ľudskou rukou, neraz s vytesanými stĺpmi a freskami na stenách. Boli tu uložené telá bohatých mešťanov. Hoci je táto lokalita známa práve ako Hrobky králov, skutočného kráľa tu pravdepodobne nikdy nepochovali. Nakoľko boli všetky hroby už v minulosti vykradnuté, žiadne materiálne pamiatky tu neuvidíte. No už samotné jaskyne a stĺporadia pôsobia veľmi zaujímavo, tak ak si chcete urobiť výlet, oddýchnuť od slnka a spoznať kultúru ostrova, vyberte sa aj sem. Prakticky hneď vedľa prístavu v Pafose  sa nachádza archeologický areál známy ako – Mozaiky.

 Afroditine skaly: Asi 20 kilometrov od mesta Pafos, na pláži hneď vedľa cesty sa nachádza miesto - Petra tou Romiou. Podzemnou chodbou popod cestu sa dostanete na dlhú kamenistú pláž s priezračnou azúrovou, no neustále rozbúrenou vodou. Táto lokalita je preslávená ako - Afroditine skaly, Skala Grékov alebo aj Rímska skala. Práve tu sa podľa legendy starých Grékov zrodila z morskej peny bohyňa Afrodita. Ak si z tohto miesta odnesiete kamienok v tvare srdca, vaša láska k bližnému vraj pretrvá navždy. Práve kvôli tejto lokalite získal Cyprus prirovnanie – Afroditin ostrov.

Troodos - Kykkos: Vydajte sa nami na návštevu klenotu Kypni na pohorie Troodos, ktorý tvorí asi jednu tretinu z rozlohy ostrova.Pprvá zastávka bude vo vinohradníckej dedinke Lani, kde bude krátka prechádzka úzkymi uličkami, ochutnáte tu miestnu pálenku Zivania a dezertné červené vino Kommandaria. V dedinke vás k návšteve priláka výtvarná štúdia maliarov. Z dedinky potom pokračujeme do vyšších svahov Troodos, blízko najvyššej hory Olympos. Odtiaľ potom klesáme nižšie k najväčšiemu a najbohatšiemu kláštoru Kykkos, ten iste upúta vašu pozornosť. S prehliadkou kláštora je spojená i návšteva hrobky prvého prezidenta Cyperskej republiky, arcibiskupa Makária III. - miesto sa nazýva Throne. Obedovať bude možné v reštaurácii blízko kláštora. Cesta cez hornaté vnútrozemie nás potom dovedie späť.

Nikózia: Tento výlet Vás zavedie z pobrežia do vnútrozemia, do hlavného mesta Cypru, Lefkosia, ktoré bolo vybudované v miestach kde za starých čias existoval jeden z najväčších mestských štátov Ledra. Tu navštívime stredisko remeselnej výroby, katedrálu Sv Jana Evangelisty, Byzantské múzeum ikon a Archeologické múzeum (najbohatší kolekcia archeologických nálezov z Cypru od doby neolitu po byzantskej obdobia). Pôjdeme aj okolo stredovekých mestských hradieb postavenách Benátčanov, Famagustské brány, "Sochy Slobody" a arcibiskupského paláca. V centre hlavného mesta bude voľný čas na nákupy, prechádzku a občerstvenie.

 Tu si môžete pozrieť fotogalériu z tejto oblasti:

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.822468284449780.1073741836.119047608125188&type=3