Egypt

Egypt

Egypt  krajina zašlej slávy faraónov a pyramíd, zahalená tajomstvom, záhadami a mystikou, rozpáleného púštneho piesku a životodarného Nílu.

Egypt sa rozprestiera v severovýchodnej časti Afriky. Územím tejto krajiny preteká druhá  najdlhšia rieka na svete – Níl. Egypt je bohatá krajina na históriu stará niekoľko tisíc rokov v ktorej sa nachádza prvý div sveta - pyramídy a ako jediné zo siedmich divov ešte stoja. Nachádzajú sa na skalnatej planine oddeľujúcej údolie Nílu od púšte a sú zoradené v dĺžke takmer sto kilometrov od Káhiry až po Illáhún.

Egypt je svetovou top destináciou, ktorá ponúka neobmedzené možnosti pre každého zákazníka – prírodné krásy, púštne oázy, nedotknuté koralové útesy, úchvatné pláže, exotická kultúru. Skutočný raj pre potápanie nájdete práve v tejto krajine. V Červenom mori môžete obdivovať nádherné korálové útesy a rôzne podmorské živočíchy, a tiež malé pestrofarebné rybičky alebo väčšie druhy rýb. Egypt sa vyznačuje celoročne suchým a teplým podnebím. 

Káhira -  najväčšie mesto arabského sveta. Najväčším lákadlom tohto mesta je stará islamská architektúra. Medzi najnavštevovanejšie atraktivity mesta partia Citadela a bazár Khan al-Khalili. Najznámejšie mešity Káhiry sú Mešita Mohammeda Aliho, mešita postavená iba Tulunom, ktorá je jedna z najväčších mešít sveta a mešita al-Azhar, ktorá je sídlom najstaršej univerzity sveta.

Abu Simbel – je hneď po pyramídach najväčšou atrakciou  Egypta.  Tieto chrámy dal postaviť faraón Ramsses II. Z dôvodu výstavby Asuánskej priehrady bol chrám na náklady UNESCO rozrezaný a premiestnený o šesťdesiat metrov vyššie, pričom sa zachovala pôvodná lokalizácia. Dvakrát do roka sa tu koná Festival Abu Simbel, kde organizátori spojili pôsobivú svetelnú show spolu s hudbou a tancom do jedného vynikajúceho podujatia.

Karnak – je najväčším chrámovým komplexom v celom Egypte. Bolo to pravdepodobne najvýznamnejšie náboženské miesto tej doby. Pozostával zo svätýň, stĺporadí a obeliskov.

Hurghada

Hurghada Leží na pobreží Červeného mora a je rajom pre potápanie. Návštevníci sem chodia hlavne za relaxom na pláži mora, ale aj za jedinečne čistou vodou, kde koralové útesy hýria pestrými farbami koralových rybiek a iného života. Nie je vzácnosťou stretnúť korytnačky, barakudy alebo veľké murény. Príležitostne spestrí potápanie delfín alebo plachý žralok.

Turisti tu nájdu množstvo hotelov od dvojhviezdičkových počínajúc a luxusnými päťhviezdičkovými končiac, reštaurácií, potápačských škôl a viac ako 16 kilometrov pláží. Turistické zariadenia naplno vyhovujú nárokom aj náročných turistov, ktorí majú k dispozícii nadštandardné služby – požičovne jácht, bicyklov, áut, potápačského výstroja, tiež fitnesscentrá alebo programy pre návštevníkov všetkých vekových kategórií.

Milovníkov histórie však do Hurghady prilákajú iné miesta, ktoré sú neďaleko odtiaľ: Luxor s monumentálnymi chrámami a pamätihodnosťami z obdobia faraónov, Údolie kráľov a kráľovien s hrobkami faraónov, možnosť výletu k pyramídam v Gíze, ktoré patria medzi sedem divov sveta. Neďaleko Údolia kráľov a Chrámu kráľovnej Hatšepsut nevynechajte Memnonove kolosy a mnoho ďalších miest, ktoré vás vtiahnu do čias dávno minulých.

Využitie si tu nájdu aj návštevníci túžiaci zažiť atmosféru nefalšovaného arabského sveta. Keď vyjdete z hotelových areálov, dostanete sa totiž do centra mesta s mešitami, trhmi a bazármi, s tovarom od výmyslu sveta.

Safaga – veľmi pokojné stredisko, vzdialené 60 km južne od Hurghady. Mladé stredisko je vyhlásené svojimi nádhernými plážami a fascinujúcim podmorským životom. Tu si prídu na svoje klienti, ktorý uprednostňujú pokojné dovolenky alebo vyznávači potápania a šnorchlovania.

Makadi Bay – je vzdialené od Hurghady 35 km, je známe vďaka nádhernej piesočnatej pláži a koralom, ktoré sú v jej tesnej blízkosti. Makadi je veľmi pekne vybudované malé pokojné stredisko.

El Gouna – bolo umelo vytvorené. V okolí umelo vytvorených lagún sa nachádzajú hotely v orientálnom štýle  a celé to pôsobí ako orientálna dedinka. Je vzdialené od Hurghady cca 30 km.

Soma Bay – nachádza sa 45 km južne od mesta Hurghada v príjemnom prostredí na malom polostrove. Pláže sú piesočnaté s pozvoľným vstupom do mora. Oblasť je vhodná pre rodiny s deťmi a pre milovníkov vodných radovánok – windsurfing, kanoe, vodné lyže atď. Na svoje si prídu i milovníci golfu, nachádza sa tam 18-jamkové golfové ihrisko.

Sahl Hasheesh – nová turistická oblasť sa nachádza 18 km južne od Hurghady. Nájdete tu kombináciu najluxusnejších hotelov Egypte, príjemnej promenády, krásnej prírody a čistého mora s korálovými útesmi s výbornými podmienkami pre potápanie.

Marsa Alam

Letovisko Marsa Alam leží na juhu pevninského pobrežia Červeného mora. Novo vznikajúcemu turistickému stredisku veľmi pomohlo nové medzinárodné letisko, dokončené v roku 2001. Marsa Alam je miestom, ktoré ponúka ubytovanie v luxusných hoteloch, je vhodné pre turistov, ktorí túžia  po relaxe, aj pre potápačov. Marsa Alam je vôbec najjužnejšie položeným strediskom v Egypte. Vďaka jeho polohe je tu teplo aj v neskorých jesenných a zimných mesiacoch. Charakterizuje ho priezračné more, palmové a mangovníkové háje a prekrásne pláže.

Ešte nedávno by ste tu našli malú rybársku osadu, kam sa vydávali iba potápači a dobrodruhovia, ktorí sa uspokojili s ubytovaním v stane. Aj keď je už situácia iná, stredisko Marsa Alam ešte nie je v zajatí masovej turistiky.

Do Marsa Alama každoročne mieri tiež mnoho nadšených obdivovateľov podmorského sveta. Nachádza sa tu tzv. Dom delfínov, ktorý je jedinečným miestom na potápanie, prídu si tu na svoje ako profesionáli, tak aj úplní začiatočníci. Obľúbené je tiež miesto Fury Shoal, kde je korálový útes, okolo ktorého môžete vidieť aj delfíny a žraloky.

Marsa Alam leží na spojnici pobrežnej komunikácie a diaľnice do Edfu. Tu nechal postaviť Ptolemaios II a prechádza niekoľkými historicky zaujímavými miestami, v skalách pozdĺž diaľnice sú vytesané nápisy a obrazy zobrazujúce zvieratá, či lov. Z oblasti, ktorou táto diaľnica prechádza, získali Egypťania veľkú časť svojho zlata. Dnes sa v tejto oblasti ťažia fosfáty.

Sharm el Sheikh

Toto druhé najnavštevovanejšie letovisko leží v južnej časti Sinajského poloostrova. Rozvoj turistického ruchu tu začal oveľa neskôr ako v Hurghade a preto tu nájdeme dobre zachovalé korálové útesy v blízkosti hotelových pláží. Ešte na začiatku 90. rokov by ste tu našli iba malú základňu egyptského námorníctva a rybársku osadu. Turisti do tohto luxusného centra jazdia obdivovať drsnú krásu tunajšej prírody a objavovať neuveriteľné bohatstvo podmorského sveta. Sharm el Sheikh ponúka návštevníkom  vysoký štandard poskytovaných služieb.

Sharm el Sheikh je rozdelený na dve časti – mesto a prístav v južnej časti a luxusné turistické stredisko Naama Bay.

Centrom letoviska Sharm el Sheikh sa stala promenáda pri pláži Naama Bay. Tu sa nachádzajú luxusné hotely, bary, kaviarne a tiež veľa nočných podnikov, vďaka ktorým si Naama Bay vyslúžila prezývku egyptské Las Vegas. Večernú prechádzku touto promenádou určite nevynechajte, budete si tu môcť zafajčiť z vodnej fajky a vytrénovať sa v dohadovaní pri nákupe suvenýrov.

Potápanie v Sharm el Sheikh

Sharm el Sheikh patrí medzi najvyhľadávanejšie potápačské lokality na svete. Obdivovať pestrofarebný svet pod hladinou môžete aj ako úplní začiatočníci. Miestne potápačské centrá vám umožnia získať licenciu. V  prípade, že sa nechcete zúčastniť výcviku, môžete podmorskú krásu objavovať iba so šnorchlom. V Sharm el Shiekhu sú pre to ideálne podmienky. Vysoká teplota vody umožňuje potápanie a šnorchlovanie po celý rok. Kvôli bezpečnému pohybu medzi koralmi vám doporučujeme pribaliť si do kufru vhodnú obuv. 

Sharm el Sheikh a zábava

Okrem potápania a šnorchlovania ponúka toto letovisko vhodné podmienky pre windsurfing, plachtenie, športové rybárčenie, surfovanie a vodné lyžovanie. Okrem vodných športov si na niektorých miestach môžete zahrať tenis alebo squash. Tiež môžete porovnať, z akého sedla je najkrajší pohľad na svet, či z toho konského alebo ťavieho. Pre milovníkov golfu je tu pripravené krásne 18-jamkové ihrisko.

Sharm el Sheikh je tiež vhodným východzím bodom celej rady výletov. Nenechajte si ujsť nočný výstup na Mojžišovu horu, druhu najväčšiu horu Sinaja (2285 m) a vychutnajte si tu úchvatný východ slnka. Medzi Mojžišovou horou a Horou sv. Kataríny sa nachádza starobylý Kláštor sv. Kataríny, ktorý stojí za prehliadku. Kostol na tomto mieste nechala okolo r. 330 postaviť cisárovna Helena, nadšená propagátorka kresťanstva. V 6. stor. Bol tento kostol začlenený do opevneného kláštora. Uprostred kláštora sa nachádza Justiniánska bazilika. Veľmi cenné sú byzantské mozaiky zo 6.stor. a v arkádovej stavbe nájdete svetovo známu knižnicu a zbierku ikon.

Medzi ďaľšie fakultatívne výlety, ktoré cestovné kancelárie ponúkajú, patrí celodenný zájazd do Káhiry, egyptského hlavného mesta či do kolísky kresťanskej civilizácie, do Jeruzalema. Veľmi obľúbený je tiež celodenný výlet do Luxoru.

Taba

Taba je najsevernejšie položeným egyptským letoviskom. Územie Taby bolo k Egyptu pripojené až v r. 1982, do tej doby bola Taba súčasťou Izraelu. Taba je kľudné a luxusné letovisko, ktoré je vhodné pre relax, potápanie a vodné športy. Naviac je poloha tohto centra výhodná pre rôzne výlety, najmä na návštevu Petry, slávneho skalnatého mesta v Jordánsku. Tabu doporučujeme tým, ktorí sa chcú vyhnúť turistickému ruchu v masovom merítku.

Toto pomerne mladé letovisko leží v Akabskom zálive a jeho pobrežie obklopujú vysoké hory, ktoré dosahujú takmer k piesočnatým plážam. Nezabudnuteľný je výhľad na tri susedné krajiny – Jordánsko, Izrael  a Saudskú Arábiu.

More a potápanie

Na svoje si prídu tiež milovníci potápania, lebo pobrežie je lemované pestrofarebnými koralmi. Jedným z najznámejších miest v oblasti je Pharao´s Island, ktorý je obklopený blankytovo modrou vodou. Korálový útes, ktorý ostrov obklopuje, je často vyhľadávaným miestom aj profesionálnych potápačov. Taba láka potápačov tiež preto, že  tu  môžete vidieť morských koníkov, ktorí sa v žiadnej inej časti Červeného mora nevyskytujú.

Turistické stredisko sa stále buduje, jedným z projektov je Taba Heights, ktoré ponúkne mnoho kultúrnych, nákupných a športových aktivít. Golfisti určite ocenia 18 jamkové golfové ihrisko.

Väčšina pláží v oblasti Taby je piesočnatých so vstupom do mora cez koraly, preto doporučujeme vziať si so sebou vhodnú obuv do vody.

Veľa turistov si obľúbilo systém „dine around“, vďaka ktorému môžete za mierny doplatok večerať v ktoromkoľvek hoteli v oblasti.

Taba - vnútrozemské aktivity

Cestovné kacelárie ponúkajú  z Taby bohatý výber fakultatívnych výletov. Môžete  sa zúčastniť jedno aj viacdenných zájazdov do Káhiry, prezrieť si Kláštor sv.Kataríny a Dahab, alebo sa vydať na trojhodinovú púť na Mojžišovu horu. Na druhú najvyššiu horu Sinaja vedie buď celkom pohodlná cesta, alebo 3000 príkrych schodov. Na cestu sa pútnici vydávajú v noci,alebo v skorých ranných hodinách a odmenou im je nádherný pohľad na východ slnka. Často neopísateľnú atmosféru tohto miesta dokresľujú tiché slová modlitieb v rôznych jazykoch. Ak sa chcete pokochať prírodnými krásami, vydajte sa na výlet k Dúhovému kaňonu. Trefný názov si tento prírodný útvar vyslúžil vďaka farbám, ktoré prechádzajú od bielej, cez žltú až k červenej. Pokiaľ sa chcete zoznámiť so životom nomádov, ochutnať vodnú fajku a zviesť sa na ťave, zúčastnite sa výletu do beduínskej osady.

Veľa turistov si volí Tabu za miesto svojej dovolenky tiež preto, že je ideálnym východzím miestom na výlety do Petry a Jeruzalema. Petra je asi najatraktívnejším miestom Stredného východu. Pri prehliadke tohto jordánskeho skalnatého mesta uvidíte hlavné atrakcie oblasti – amfiteáter, Veľký chrám, faraonovu pokladnicu a kráľovské hrobky. Toto mesto vytesané do ružových skál pred viac ako 2000 rokmi, slúžilo ako útočisko a úkryt pre beduínov. V Jeruzaleme, kolíske kresťanskej civilizácie, uvidíte veľa svetoznámych pamiatok, medzi ktoré patrí Múr nárekov alebo Chrámová hora. Väčšinou sa pri tomto výlete zastavíte pri Mŕtvom mori a na vlastnú kožu tak môžete vyskúšať jeho blahodárne účinky.

Káhira

Káhira je egyptským hlavným mestom. S počtom obyvateľov 20 mil.  sa Káhira radí k najväčším svetovým metropolám.

História Káhiry

Káhira bola založená fatimskou dynastiou okolo r. 960 p.n.l. na mieste ranne imslamského mesta Fustát. Názov Káhira si Európania vyvodili z al Qáhir, arabského pomenovania planéty Mars, ktorá bola vo chvíli začiatku výstavby v ascendente. Veľkú časť toho, čo bolo v tomto období vystavané, máte možnosť v Káhire vidieť do dnes – napr. univerzitu al-Azhar, tri káhirské brány alebo veľkú fatimskú mešitu.  Rozvoj mesta pokračoval aj za vlády ďaľších dynastií, až sa Káhira stala bohatým kozmopolitným mestom. Mesto sa ďalej rozširovalo do všetkých svetových strán.  Ismail, vnuk Mohammada Alího, ktorý vládol v rokoch 1863 – 69, pozval do Káhiry architektov z Európy a vedľa islamského mesta nechal vystavať mesto nového európskeho štýlu. Dodnes Káhira stále zväčšuje svoju rozlohu, a na nedávno vyprahnutej a pustej púšti vyrastajú ďaľšie satelitné mestá.

Kam v Káhire

Káhiru môžeme rozdeliť na 4 hlavné časti. Je to stará Káhira, centrálna Káhira, islamská Káhira a okolie. Hlavné turistické atrakcie sú sústredené na východnom brehu Nílu.

Srdcom moderného mesta je centrálna Káhira a pýši sa krásnou architektúrou 19. stor. Centrum je rušné a živé, s mnohými obchodmi so suvenýrmi. V tejto časti sa nachádza unikátne Egyptské múzeum, ktoré pri návšteve Káhiry určite nevynechajte. Je v ňom uložených viac ako 100 tis.pamiatok a artefaktov z obdobia starovekého Egyptu. Poiaľ máte na prehliadku Káhiry aspoň niekoľko dní, rozdeľte si aj návštevu tohto múzea a   dopredu si vyberte expozície, ktoré chcete vidieť. Za pozornosť určite stoja Tutanchamńove galérie, šperky starovekého Egyptu, expozície zvieracích múmií, grécko-rímske múmie atď.

Stará Káhira vznikla ešte pred založením samotnej Káhiry a nachádzajú sa tu rímske a ranné kresťanské pamiatky. V tejto časti je vhodné nosiť zahalené ramená a dlhé nohavice, bez toho sa totiž nedostanete takmer do žiadneho objektu. Štvrť koptská Káhira je srdcom egyptského kresťanstva. Nájdete tu niekoľko zaujímavých kostolov, synagóg a mešít. Navštíviť môžete aj koptské múzeum.

Islamská časť pripomína prostredie rozprávok Tisíc a jednej noci. Islamská Káhira pôsobí ako samostatné mesto v meste. Jej panoráme dominujú minarety. Budete sa prepletať úzkymi uličkami a plnými dúškami vdychovať vôňu korenia sálajúcu z trhov. Aj tu je vhodné oblečenie nutnosťou. V islamskej Káhire sa nachádza niekoľko sto pamiatok. Určite navštívte mešitu al-Azhar, ktorá už spolu s univerzitou funguje tisíc rokov. Pri svojej prechádzke uvidíte mnoho krásnych mešít, uvidíte osmanské domy a navštíviť môžete Múzeum islamského umenia.

Káhira má tiež dva ostrovy na Níle. Ten južnejší z nich sa volá Róda a severnejší je známy ako Gezíra. Na tomto ostrove stojí káhirská veža a káhirská opera.

Pyramídy v Gíze

Pokiaľ sa rozhodnete navštíviť pyramídy v Gíze, vedzte, že práve ony sú tou najstaršou turistickou atrakciou na svete. Aj keď to znie neuveriteľne, ako veľmi staré sa pyramídy javili už na začiatku nášho letopočtu. V dobe narodenia Krista boli tieto pyramídy staré  až 2,5 tis.rokov. Pyramídy v Gíze sú tiež jediným, stále existujúcim divom sveta. Tieto útvary sú už od dávnoveku zahalené tajomstvom. Predpokladáme, že to boli stavby, ktoré dávali stavať faraóni a mali slúžiť ako hrobky. Záhadou však je, prečo sa v pyramídach žiadne telá nenašli. V Cheopsovej pyramíde bola nájdená iba jedna neporušená kamenná rakva, ktorá však bola prázdna. Dlho panovala domnienka, že pyramídy stavali otroci, ale v posledných rokoch  sa vedci skôr prikláňajú k tomu, že pyramídy stavali poľnohospodári, ktorí v určitých ročných obdobiach nemali prácu.

Veľká Chuvevova, známejšia ako Cheopsova pyramída, je najväčšia pyramída v Egypte, bola postavená z 2,3 mil.vápencových kvádrov a merala 146 m. Jej stavba bola dokončená v r. 2570 p.n.l. a je najstaršia v Gíze. Pôvodne boli tieto pyramídy pokryté žiarivým, bielym vápencom. Bohužiaľ, tento kryt využili novodobí vládcovia na stavbu svojich sídel.

Rachefova pyramída je skoro rovnako veľká, chodby vo vnútri pyramídy nie sú vhodné pre návštevy ľudí trpiacich klaustrofóbiou.

Najmenšou pyramídou z gízskeho tria je Menkauerova pyramída, merajúca „iba“ 62 metrov.

Sfinga v Gíze

Socha, ktorá má telo okrídleného leva a hlavu ženy je opradená mnohými poverami a legendami. Podľa tej najznámejšej kládlo toto stvorenie ľuďom otázky, na ktoré keď nepoznali odpoveď, boli usmrtení. Sfinga má odrazený nos, k čomu došlo podľa odborníkov medzi 11. a 15. storočím.

K pyramídam sa môžete pohodlne dostať klimatizovanými autobusmmi alebo minibusmi. Najjednoduchšie a tiež najfrekventovanejšie je spojenie z Káhiry. Odtiaľ sa môžete zviesť tiež taxíkom. Cena záleží na tom, odkiaľ z Káhiry pôjdete, z centra by mal stáť okolo 20 egyptských libier.

Údolie kráľov

Údolie kráľov je miestom odpočinku panovníkov Novej ríše. Tento kaňon, ktorému sa hovorilo Miesto pravdy, sa nachádza uprostred nehostinných thébskych hôr. Nad údolím čnie hora El Kurn, ktorá má symbolicky tvar pyramídy. Údolie kráľov má západné a východné rameno, pričom najviac hrobiek sa nachádza v jeho východnejšej časti.

Celkovo tu bolo odkrytých 62 hrobov, verejnosti však ani zďaleka nie sú sprístupnené všetky, na niektorých z nich pracujú reštaurátori. Prvým, tu pochovaným panovníkom bol zrejme Thutmose I., čo bolo okolo r. 1512 p.n.l. Nie všetky hrobky v tomto údolí patria faraónom.

Existuje určitý základný plán, podľa ktorého boli hrobky postavené. To, ako boli hrobky orientované a ich pozície, sa menilo podľa toho, ktorá dynastia bola pri moci. Napr. v období 18. dynastie, ktorá vládla medzi rokmi 1550-1295 p.n.l., mala typická hrobka štyri pasáže, v ktorých sa schody striedali s naklonenými rampami. Pasáže viedli do „sienie čakania“ a potom do „kočiarovej siene“. Ďaľši chodba  potom viedla do oválnej pohrebnej komory. Vyzdobená bola iba táto miestnosť. Orientácia väčšiny hrobiek v tomto období bola severo-južná. V období 19. dynastie (1295-1186 p.n.l) bola orientácia hrobiek východne-západná. Klesanie chodieb bolo už menej príkre a v hrobke pribudla tzv. predkomora. V tomto období sa začínajú v hrobkách objavovať aj drevené dvere. Na rozdiel od predchádzajúcej dynastie je krásne vyzdobená celá hrobka. Farebné maľby a texty z posvätnej knihy mali mŕtvemu uľahčiť cestu posmrtným životom. Za vlády 20. dynastie (1186 – 1069) orientácia hrobiek zostáva rovnaká a tejto osi sa prispôsobila aj poloha sarkofágu. Aj keď hrobky z tohto obdobia zaberajú menej miesta, vnútorné priestory sa zväčšili.

Hrobky sú označené číslami podľa toho, v akom období boli objavené. Jednotku má hrob Ramessa VII., ktorý bol odkrytý už v období veľkého Grécka a Ríma. Táto nedokončená hrobka je dlhá iba 44 m a skladá sa z koridoru, pohrebnej komory a tretej komory.

Určite najznámejšou hrobkou je hrobka č. 62, ktorá patrí panovníkovi Tutanchamonovi. Hrobku objavil v r. 1922 Howard Carter. Jeho snu o hrobke s pokladom nikto veľmi neveril, už len preto, že Tutanchamon, Achnatonov syn, žil krátku dobu (1336 – 1327 p.n.l.) a bol v podstate nevýrazným panovníkom. Keď ale Carter hrobku otvoril, našiel tu tri komory plné zbraní, sôch, nábytku, pokladníc atď. Takmer všetok objavený poklad bol prevezený do múzea v Káhire, preto toho veľa neočakávajte. Hrobka je v porovnaní s ostatnými veľmi skromná, ako do veľkosti, tak do rozsahu nástenných malieb. Môžete tu však vidieť múmiu mladého faraóna. 

Vstupenky do Údolia kráľov sa kupujú na parkovisku, základná vstupenka platí pre vstup do troch hrobiek. Ak chcete navštíviť viac hrobiek, musíte si zakúpiť viac vstupeniek. Výnimkou je Tutanchamonova a Ajova hrobka, do ktorých sa predáajú vstupenky samostatne. Medzi hrobkami a vchodom jazdí vláčik, ktorého služby môžete za malý poplatok využiť.

Luxor - Théby

Vaset, Théby, Luxor. Tri názvy tohto mesta, v ktorých sa zrkadlí história tohto slávneho mesta. Vaset bola pôvodne malá rybárska osada na Níle, potom sa stala významným útočiskom Egypťanov vo vojne proti Hyksósom (1550 p.n.l.). Postupne sa Vaset stal hlavným mestom novej zjednotenej ríše. Právom dobyvateľov potom Gréci zmenili názov na Théby. Rovnakým právom mesto opäť premenovali Arabi. Z arabského al-Uqsur, čo prekladáme ako „palác“, pochádza anglické označenie Luxor. Dnes sa menom Luxor spravidla označuje nové mesto a ako Théby sú označované zrúcaniny bývalého hlavného mesta na západnom brehu.

Dnes v Luxore žije asi 750 tis. obyvateľov a leží 700 km na juh od dnešného hlavného mesta, Káhiry.

Luxor je označovaný za najväčšie múzeum pod šírym nebom na svete.

Luxorský chrám bol postavený Amenhotepem III v rokoch 1390 až 1352 p.n.l. na mieste, kde pôvodne stála Hatšepsutina svätyňa. Táto veľkolepá stavba bola ďalej po stáročia rozširovaná Tutanchamonom, Ramessom II, Alexandrom Veľkým a ďaľšími. Chrám môžete navštíviť denne, od 6 do 21 hod, v hlavnej sezóne je otvorené dokonca o hodinu dlhšie. Pamätajte, že v dobe Ramadánu je prevádzka, rovnako ako vo väčšine iných egyptských pamiatkach, obmedzená.

 

Vedeli ste, že?

  • Najväčšia Chuvevova pyramída je postavená z 2,3 milióna vápencových skál a bola dokončená v roku 2570 p.n.l.
  • Sfinga je najväčšou sochou na svete, ktorá bola vytesaná do jedného kusu kameňa. Socha je 74 m dlhá, 6 m široká a 21 m vysoká
  • Jedným z najkrajších chrámov na svete je chrám Abú Simbel. Strážia ho 4 monumentálne sochy sediaceho kráľa vysoké vyše 21 metrov. Pre lepšiu predstavu – nameraná vzdialenosť sochy od ucha k uchu je 4 metre
  • V starom Egypte bola mačka posvätným zvieraťom. Traduje sa historka, že pri obliehaní jedného z miest Peržania pochytali všetky mačky a urobili si z nich rukojemníkov. Obyvatelia mesta sa radšej vzdali, ako by mali ohroziť posvätné zvieratá
  • Prvým človekom, ktorý rozlúštil egyptské hieroglyfy, bol Jean Francois Champollion, a to vďaka Rossetskej doske, na ktorej bol ten istý text napísaný v troch jazykoch – 14 riadkov hieroglyfmi, 32 riadkov démotickým písmom a 55 riadkov gréckym písmom
  • V Egypte bola nájdená najstaršia toaletná doska na svete – je stará vyše 3 300 rokov
  • Egyptská púšť Sahara sa rozrastá každý rok o 6 070 m2, čo zodpovedá štyrom futbalovým ihriskám
  • Najdôležitejšou zložkou egyptskej stravy je arabský chlieb Ajš. Používa sa namiesto príboru, miestni do neho balia zeleninu aj mäso
  • Hlavné mesto Káhira je najväčším mestom na africkom kontinente a jej metro jediným metrom v Afrike