Grécko - Kefalonia

Kefalónia - najväčší ostrov Iónskeho mora sa výrazne líši od ostatných ostrovov. Kefalónia sa môže pýšiť jednými z najkrajších pláží gréckych ostrovov. Je tu čo objavovať, najmä jaskyne, ktoré za tisíce rokov vyformovali mnohofarebné stalaktity a stalagmity. Kefalónia je však kopcovitejšia ako ostatné ostrovy s množstvom kláštorov a pozostatkov benátskych pevností. Milovníkom turistiky má teda takisto čo ponúknuť. Určite musíte navštíviť je pláž Myrtos, ktorá bola veľakrát zvolená za najkrajšiu grécku pláž a tiež sa viackrát ocitla na zozname najkrajších svetových pláží. Celkovo má ostrov okolo 40 pláží, ktoré stoja za návštevu. Podľa mytológie je ostrov Kefalónia pomenovaný po antickom hrdinovi Kephalovi, avšak grécke slovo cephalus znamená hlava, pôvod mena teda môže byť rôzny. Hlavné a najväčšie mesto ostrova je Argostoli, ktoré bolo v roku 1953 takmer kompletne zničené zemetrasením. Toto silné zemetrasenie zničilo takmer všetky mestá ostrova okrem mestečka Fiscardo na severe. Druhé najväčšie mesto Lixouri je obľúbené najmä pre nádherné pláže. Veľa turistov chodí aj do menších rezortov Assos a Lassi.

 

Letoviská na Kefalónii

Kefalónia - Poros

 prázdninové stredisko na juhovýchode ostrova, v ktorom nájdete všetko, čo pre chvíle oddychu potrebujete. Kamienkové pláže sa tiahnu popri celom stredisku, more je priezračné, vstup do mora je pozvoľný a vhodný i pre deti. Nad Porosom, ktorý leží na úpätí hôr, sa týči najstarší kláštor na ostrove, odkiaľ sa naskytá krásny výhľad do okolia. V letovisku nájdete obchodíky, taverny a bary, rovnako aj prístav, s lodným spojením na grécku pevninu.

Kefalónia - Skala

Stredisko Skala sa nachádza tiež na juhovýchodnom cípe ostrova a patrí medzi najznámejšie najobľúbenejšie na ostrove. Popri tomto pomerne živom letovisku sa tiahne veľmi rozsiahla, niekoľko kilometrov dlhá piesčitá pláž s pozvoľným vstupom do mora. Malebná Skala ožíva najmä v noci a láka k posedeniu v niektorej z početných reštaurácií, taverien či barov.

Kefalónia - Lixouri-xi

Druhé najväčšie mesto ostrova leží na jednom z polostrovov Kefalónie, Paliki. V mestečku nájdete čarovné námestia, pôvabné kaviarničky a taverny a staré kostolíky. Veľkou výhodou Lixouri je pravidelné lodní spojenie s hlavým mestom Argostoli. Medzi najkrajšie pláže ostrova patrí pláž Xi s jemným červeným pieskom, ktorí je vzdialená asi 6km. Samotné mestečko Xi patrí k menším letoviskám, ale sú tu rôzne kaviarne, reštaurácie a taverničky. Medzi ďalšie prírodné úkazy patrí aj stredisko Kounopetra (v gréčtine znamená pohybujúci sa kameň), kde sa údajne nachádza pohybujúca skala.

Kefalónia - Karavados

Karavados je situovaný v južnej časti malebného ostrova Kefalónia v Egejskom mori. Od hlavného mesta Argostoli a prístavu je vzdialený 14 km, od letiska Kefalonia 10 km.

Kefalónia - Spartia

Spartia je malebné mestečko, vsadené do koloritu Kefalónskeho ostrova.

Kefalónia - Platis Gialos

Platis Gialos je stredisko so známou piesočnatou plážou zhruba 3,5 km od mesta Mykonos. Na pláži je centrum vodných športov, za 5 minút je možné dôjsť i do zálivu Psarou a využiť tu miestnu školu potápania.

Kefalónia - Kounopetra

 

Zaujímavosti

  • Kefalónia bola ovládaná Rimanmi, Benátčanmi, Britmi, Frankami, Talianmi, Nemcami, ale nikdy nie Turkami
  • Na ostrove žil jeden rok básnik Lord Byron, ktorý sem prišiel bojovať proti Turkom o nezávislosť
  • Módny návrhár John Varvatos pochádza z Kefalónie
  • Svätý Gerasimos je patrón ostrova. V 14. storočí žil v jaskyni pod kláštorom, ktorý nesie jeho meno. Jeho telo je uchované a každoročne na výročie jeho menín sa nesie okolo kostola a cez duševne chorých, z ktorých sa vraj vždy jeden vylieči. Zachovaný je aj tunel spájajúci dve izby, v ktorých mních žil a hovorí sa, že aj najtučnejší človek dokáže prejsť otvorom tunela.
  • Kefalónia je považovaná za Homérovu Ithaku z Odysea, aj keď názov Ithaka nesie iný grécky ostrov.
  • Na Kefalonii bol nakrútený film Mandolína kapitána Koreliho s hercami ako Penelope Cruz, Nicholas Cage či Christian Bale 

FAKULTATÍVNE VÝLETY

Fakultatívny výlet Kefalónia - Ithaka

Výlet loďou zo Sami do Pisaetosu trvá približne 45 minút. Potom sa presunieme do Vathy hlavného mesta Itaky, ktorá má jeden z najkrajších prírodných prístavov Grécka. Cestou do Stavrosu prejdeme najužším miestom ostrova, ktorý vám poskytne fantastický výh

Fakultatívny výlet Kefalónia - Večer v Agrostoli (pol dňa)

Výlet do hlavného mesta Kefalónie Argostoli. Nákupy v obchodoch na pešej zóne Lithostroto. Posedenie v centre mesta pri dobrom obede a kávičke.

Fakultatívny výlet Kefalónia - Večer vo Fiscardo

Prvá zastávka bude v prekrásnej dedine Assos. Potom sa presunieme do rybárskej dedinky Fiscardo kde budete mať veľa času potulovať po malých obchodíkoch a vybrať si pre seba úžasný suvenír.

Fakultatívny výlet Kefalónia - Výlet na Lefkas (celý deň)

Výlet na Lefkas a jeho sesterský ostrov Meganissi kde môžete navštíviť mestečko where Spartochori. Prechádzka po ostrove Scorpios, ktorý je domovom rodiny Onasisovcov, vám poskytne príležitosť na kúpanie. Výlet sa končí obedom v Nidri.

Fakultatívny výlet Kefalónia - Výlet okolo Kefalónie

Výlet po ostrove Kefalónia, ktorý je najväčším zo siedmych iónskych ostrovov. Ostrov je pomenovaný podľa slávneho kráľa Kefalóna. Našu okružnú cestu okolo ostrova začneme pri slávnom moste Drapanos. Neskôr sa zastavíme vo vinohradoch pri výrobe vína.