Grécko - Parga

Parga sa nachádza na severozápade Grécka, na pobreží trblietajúceho sa Iónskeho mora, oproti ostrovom Korfu, Paxos a Antipaxos. V Parge si môžete vychutnávať pohodu kľudného prímorského mestečka so štýlovými kaviarničkami či nádherný výhľad na okolie z Benátskej pevnosti.

Parga je dnes známa aj stovkám Slovákov, ktorí si počas dovolenky vybrali možnosť navštíviť toto mesto v rámci fakultatívnych výletov. Už z tohto je zrejmé, že Pargu musíme na mape hľadať v Jónskom mori, asi 60-70 kilometrov južne od veľkého prístavu Igumenitsa. No a ten prístav leží takmer oproti hlavnému mestu ostrova Korfu, Kerkyry.

Parga sa rozprestiera, či vlastne ani nerozprestiera, ona je skôr uzavretá svahmi strmých hôr. Patrí do kraja Epirus, ktorý je historicky viazaný skôr na Albánsko a Srbsko ako na Grécko. Čo pravda neznamená, že by tu Gréci nežili. Predsa však, iba 10 km od Pargy je Acheron, jedna z podsvetných riek starého Grécka. Čiže, je to akýsi antický koniec sveta. Jónske ostrovy síce boli osídlené, ale chudobnému a drsnému kraju sa inak skoro všetci vyhýbali. Epirus sa spomína v antických dejinách najmä ako dejisko neslávneho Pyrrhovho víťazstva. 

Nad prístavom sa pomedzi stromy ukazujú zvyšky starej benátskej pevnosti. Prístav lemujú do svahu postavené domy a v mori oproti Parge je dekoratívne porozhadzovaných niekoľko ostrovčekov zväčša prizdobených borovicami, ktoré sa tvrdohlavo usadili v holej skale. 

Od prístavu sa na každú stranu začína malý zázrak. Pobrežná promenáda nás vedie k pieskovej pláži. Kúsok za ňou akoby sme navštívili Chorvátsko. Piesok vystriedal štrk. Pláže plné slnečníkov a dovolenkárov. Najmä Škandinávcov a Britov. Je zaujímavé, že Pargu po 2. svetovej vojne turisticky objavili Francúzi. A tí tu teraz takmer vôbec nie sú. Počuť nemčinu, ale už aj češtinu. Slovenčina je veľmi vzácna. Veď aj teraz nás na lodi bolo asi päť. A pretože v Parge dominujú bohaté národy, aj ceny ubytovania a stravy sú o trochu vyššie ako inde. Slovenské cestovné kancelárie Pargu obchádzajú, ich zástupcovia sa krásou nadchýnajú a potom krútia hlavou, že je to nepredajné. Parga je síce krásna, ale na Slovensku prakticky neznáma a drahšia ako napríklad blízke Korfu. 
Prekrásne letovisko s možnosťami zaujímavých výletov. Napríklad na ostrov Paxos, alebo aj na Peloponéz, do Olympie, či do Delf, prípadne do kláštorov v Meteore. Otvoria sa tým ďalšie možnosti oddychu a poznania. Grécko v každom prípade ostane pre nás zaujímavé, ponúkajúce vždy niečo nové a atraktívne. 

  Odporúčané výlety:

Letovisko Párga a jeho okolie ponúka výborné podmienky pre absolvovanie príjemného výletu. U dovolenkárov je v obľube predovšetkým návšteva malého ostrova, ktorý leží oproti mestskej promenáde. Najmä v noci je to nezabudnuteľný zážitok.

Nemenej zaujímavá je aj plavba na člne po rieke Acheron, ktorá je napínavá a mysteriózna zároveň.

Z Párgy sa dá vyraziť aj ku neďalekému benátskemu hradu.

Atraktívna je najmä plavba vodnými taxíkmi k okolitým plážam. Loďkami, ktoré odchádzajú z Párgy každú pol hodinu, je možné sa pohodlne a lacno dopraviť každý deň na inú pláž.